Osoby, które chcą podjąć pracę na dużych wysokościach powinny przejść badania wysokościowe. Najczęściej taki zakres badań jest obligatoryjny dla mężczyzn wykonujących czynności na placach budowy. Z uwagi na to, iż tego rodzaju praca jest niebezpieczna koniecznym jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do wykonywania tego typu czynności. W jaki sposób przygotować się na badania wysokościowe zlecone przez pracodawcę?

Badania wysokościowe - zakres

Celem zrealizowania badań wysokościowych koniecznym jest wykonanie następujących czynności:

  • Badanie poziomu glukozy we krwi - do laboratorium należy zgłosić się na czczo. Ostatni posiłek powinien być spożyty na około 12 godzin przed wykonaniem badania.
  • Badanie laryngologiczne - sprawdzenie funkcjonowania zmysłu błędnika.
  • Badanie u okulisty - wykluczenie potencjalnej wady wzroku na podstawie standardowego badania.
  • Wizyta u neurologa - wykluczenie ewentualnych zaburzeń neurologicznych uniemożliwiających pracę na wysokościach.

Po pomyślnie przeprowadzonych badaniach lekarz orzecznik wystawia pacjentowi zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu związanego z pracą na wysokościach.

Chociaż charakter pracy tego typu jest dość specyficzny tak zakres badań wysokościowych nie jest szczególnie skomplikowany. Jak wspomina lek. med. Spec. neurolog Mateusz Gutkowski, pracą na wysokości jest każda czynność wykonywana powyżej 1 m od ziemi. W przypadku, gdy ta wysokość jest większa koniecznym jest okresowe kontrolowanie wyników badań pracownika. Najczęściej powtarzanym badaniem u tego typu pacjentów jest badanie wzroku. Jak podkreśla lekarz, ważnym jest, aby pracownik posiadał aktualne badania dopuszczające go do pracy na wysokościach. W innym przypadku zarówno pracownik jak i jego pracodawca może zostać obarczony karą finansową.

Na czym polegają badania wysokościowe?

Jak wcześniej zostało wspomniane, badania wysokościowe opierają się o opinię trzech lekarzy. Wizyta u okulisty ma za zadanie sprawdzenie ostrości widzenia oraz prawidłowego widzenia barw. Prac na wysokościach nie może bowiem wykonywać osoba, u której stwierdzono brak widzenia obuocznego bądź też nieprawidłowe funkcjonowanie gałek ocznych. Osoby z wadą wzroku chcące podjąć pracę na wysokości mogą nosić wyłącznie soczewki kontaktowe ze względów bezpieczeństwa. Jeśli na tym etapie pracownik przejdzie badania pomyślnie to udaje się do laryngologa. Ten specjalista zajmuje się oceną błędnika, czyli części ucha zewnętrznego. Stwierdzenie upośledzenia tego elementu wyklucza tę osobę z pracy na wysokościach. Ostatnim lekarzem, do którego należy się udać jest neurolog, którego głównym zadaniem jest wykluczenie obecności chorób neurologicznych. Padaczka czy epilepsja może być bowiem niebezpieczna dla osoby pracującej na wysokościach. Neurolog dokonuje także wywiadu na temat ewentualności nawrotów bólów i zawrotów głowy lub też innych dolegliwości powodujących osłabienie organizmu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Czynności wykonywane na wysokościach stanowią zajęcia podwyższonego ryzyka. Należy mieć świadomość, iż chęć podjęcia tego rodzaju pracy wiąże się z narażeniem się na sytuacje, które mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub w niektórych przypadkach nawet do kalectwa czy śmierci. Z tego tytułu, przed rozpoczęciem pracy na wysokościach koniecznym jest rzetelna ocena zdrowia pracownika. Warto też wiedzieć, iż badania tego typu dla osób powyżej 50. roku życia powinny być powtarzane co roku. W przypadku młodszych pracowników oświadczenie jest ważne przez 2-3 lata, w zależności od decyzji lekarza orzecznika.