Schorzenia neurologiczne, podobnie jak dolegliwości ogólnoustrojowe należy diagnozować. Znając podłoże zaburzeń snu, padaczki bądź innych dysfunkcji w funkcjonowaniu mózgu możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków, a nawet rozpocząć leczenie farmakologiczne. Bartłomiej Terczyński wykonuje badanie eeg w domu pacjenta, co znacznie ułatwia diagnozowanie osób w śpiączce i po poważnych urazach mózgu. Co wykrywa badanie eeg?

Co to jest Eeg i jak się do niego przygotować?

Badanie eeg polega na sprawdzeniu, czy fale elektromagnetyczne w mózgu są przekazywane prawidłowo. Można to rozpoznać po amplitudzie drgań w danej sytuacji czynności kory mózgu. W czasie snu fale elektromagnetyczne różnią się częstotliwością w zależności od fazy snu. Nie tylko niewyspanie, ale nawet jakość spożywanego jedzenia może wpływać na aktywność mózgu. Dlatego trzeba się do niego właściwie przygotować.

Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa kilkadziesiąt minut. Wykonuje się je przy użyciu elektroencefalografu. Zaleca się, aby zrezygnować z kawy oraz skonsultować z lekarzem zażywanie niektórych leków na 24 godziny przed planowanym badaniem. Osoba wykonująca eeg nakłada na oczyszczoną i odtłuszczoną głowę pacjenta specjalny czepek, do którego przykłada się elektrody. To ważne, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, ponieważ mogą one zaburzać przepływ fal elektromagnetycznych. Firma Eeg w Domu Pacjenta Bartłomieja Terczyńskiego daje możliwość wykonania badania u osób leżących w ciężkich przypadkach, bez konieczności angażowania ambulansu i dodatkowego personelu medycznego. Jednak dość często eeg jest jednym z pierwszych badań przy diagnozowaniu bezsenności, której charakterystycznymi objawami są trudności w zasypianiu i przerywany sen w nocy.

Fale elektromagnetyczne i diagnostyka innych schorzeń mózgu

Dużo trudniej jest wykryć padaczkę, ponieważ nie zawsze u pacjentów zmagających się z epilepsją fale elektromagnetyczne zapisują się w typowy sposób podczas badania. Eeg wykonuje się u osób, które zgłaszają częste bóle migrenowe głowy, aby wykluczyć inne przyczyny uporczywego bólu. Może być zalecane przy problemach z pamięcią i nagłych zaburzeniach wzroku. Jeśli częstotliwość drgań mieści się w normie, zwykle nie ma konieczności przeprowadzania dalszych badań, chyba że występują inne niepokojące objawy. Eeg to specjalistyczne badanie diagnostyczne, które może potwierdzić także obumarcie mózgu przy poważnych urazach.