Zapalenie ucha to często wynik nieprawidłowej higieny lub infekcji. Może obejmować część zewnętrzną (otitis externa), środkową (otitis media) lub wewnętrzną. Zapalenie ucha środkowego występuje ponadto w formie przewlekłej, nawracającej, wysiękowej i ostrej.  Jeśli zatem bolą Cię uszy, może to oznaczać, że trzeba odwiedzić lekarza. Czym się objawia infekcja i jak ją wyleczyć?

Jakie są objawy zapalenia ucha?

Ból ucha u dziecka zawsze jest niepokojącym sygnałem. Zewnętrzne zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego niczym się właściwie nie różni. Objawy zależą jedynie od zaawansowania choroby. Swędzenie czy wrażenie strzykania to często wynik niewłaściwej higieny. Intensywne i tętniące bóle, gorączka, rozpieranie czy szumy uszne, pogorszenie słuchu to już objawy zapalenia ucha środkowego. Do tego dochodzi ropna wydzielina i opuchlizna. Dalsze infekcje błędnika i przewodu słuchowego charakterystyczne dla zapalenia części wewnętrznej ucha mogą doprowadzić do powikłań. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kości skroniowej, a nawet utrata słuchu to rezultat zaniedbania. Bóle głowy i żuchwy, biegunka, nudności, podwyższona temperatura (pow. 38°C) oraz utrata apetytu i równowagi to pozostałe symptomy. Jeśli występują u Ciebie lub dziecka, koniecznie umów się do lekarza internisty.

Co na ból ucha? Rozpoznanie i leczenie chorób uszu

Diagnoza jest ustalana na podstawie wywiadu lekarskiego, obserwacji objawów i dodatkowych badań. Są to: wymaz ucha, badania mikrobiologiczne oraz zdjęcie RTG kości skroniowej. Po wykluczeniu zapalenia wyrostka sutkowatego przechodzi się do leczenia zapalenia ucha. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych lekarz przepisuje leki o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zażywa się je w formie tabletek, syropów lub czopków. Dodatkowo stosuje się leki, które działają obkurczająco na błonę śluzową. Jeśli po 72 godzinach dojdzie do bólu drugiego ucha lub zacznie się wydzielać ropna wydzielina, potrzebna będzie wizyta u (oto)laryngologa. Leczenie w przypadku zapalenia ucha środkowego wymaga nierzadko wdrożenia antybiotyków. Najczęściej rekomenduje się amoksycylinę np. w połączeniu z kwasem klawulanowym lub leki z grupy cefalosporyn. W przypadku wybrzuszenia błony bębenkowej poleca się paracentezę. Jest to zabieg, który polega na nacięciu błony bębenkowej. Nierzadko łączy się to z potrzebą odessania wydzieliny i złuszczonego nabłonka zalegających w przewodzie pokarmowym. Natomiast ostre zapalenie ucha środkowego może wymagać operacji.

Domowe sposoby na ból ucha

Oprócz regularnego czyszczenia np. poprzez świecowanie uszu dobrze jest ograniczyć powstawanie płynu i woskowiny. Pomoże w tym jadłospis, który warto skonsultować np. z dietetykiem. Niektóre produkty mleczne oraz cukier, które zawierają pokarmowe alergeny, mogą skutkować ich nadmiarem. Z kolei infekcjom wirusowym i bakteryjnym sprzyja bierne palenie. Na zapalenie uszu można stosować okłady z cebuli. Po jej posiekaniu, poddusza się ją na małym ogniu w ¼ szklanki. Miesza się, aby się nie przypaliła, przez kilka minut. Zawija się następnie w gazę i tak schłodzoną, przykłada do chorego ucha na ok. 5 min. Zabieg można powtarzać wielokrotnie, zależnie od potrzeb. Poza tym w złagodzeniu dolegliwości pomogą olejki eteryczne, herbaty ziołowe i owocowe oraz rozgrzewające maści.

Leczenie powinno być połączone z właściwą pielęgnacją uszu. Uwaga: Do czyszczenia głębi uszu nie należy używać patyczków! Są przeznaczone jedynie do małżowiny usznej. Ich zbyt głębokie wkładanie może tylko przesunąć głębiej zalegającą woskowinę. Lepiej w tym celu udać się do lekarza. Warto odwiedzać go regularnie. Niedoleczone lub zignorowane choroby uszne prowadzą do powikłań. Zapalenie wyrostka sutkowatego, porażenie nerwów twarzy czy zapalenie opon mózgowych to tylko niektóre z nich.