Zaburzenia psychiczne dotykają coraz większy odsetek społeczeństwa – również częściej diagnozuje się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.  Zaburzają one prawidłowe funkcjonowanie i często uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób objawiają się te zaburzenia, jak je rozpoznać oraz jakie są najskuteczniejsze metody leczenie! Zachęcamy do czytania!

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – objawy

Zastanawiasz się, czy objawy, które towarzyszą Ci od dłuższego czasu to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne? Poznaj kilka charakterystycznych symptomów tego schorzenia! Zanim do nich przejdziemy, pamiętaj, że chorzy mogą mieć tylko jeden rodzaj objawów (obsesje, czyli natrętne myśli), jak i oba, do których zaliczany również pewnie rytuały (czynności powtarzane wielokrotnie bez celu). Chorujący na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne zgłaszają:

  • uciążliwą niepewność – może ona dotyczyć niepewności, czy drzwi zostały zamknięte, żelazko wyłączone, światło zgaszone, ręce umyte itp.;
  • nieustanne sprawdzanie, które jest wynikiem natrętnej niepewności;
  • częste układanie przedmiotów, ich przekładanie, pilnowanie, aby były idealnie ułożone;
  • wykonywanie irracjonalnych, bezcelowych czynności – np. gromadzenie starych przedmiotów;
  • myśli natrętne o pobrudzeniu się, zarażeniu się a w związku z tym częste, długotrwałe mycie rąk, długotrwałe kąpanie się;
  • natrętne myśli o przykrej lub zatrważającej treści.

Pierwsze objawy nerwicy natręctw mogą pojawić się już w nastoletnim wieku, następnie choroba ulega remisji, by po kilku latach na nowo dać o sobie znać – często ze zdwojoną siłą!

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Jeżeli odczuwasz przynajmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, koniecznie zasięgnij porady psychiatry, np. Danuty Byczyńskiej – prowadzącej działalność w Bydgoszczy.

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, który umożliwi mu potwierdzenie podejrzeń i sprawdzenie, czy nie towarzyszy Ci żadne inne zaburzenie. Aby leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych było skuteczne,  należy farmakoterapię zacząć jak najwcześniej.