Zwykle nadwyżka kilogramów to wierzchołek góry lodowej problemów, z jakimi boryka się osoba poddawana terapii. W gabinetach dietetycznych, jak np. w Centrum Futura Irena Dawidiuk, można liczyć na dokładne badania diagnostyczne i analizę stanu zdrowia oraz ułożenie diety redukcyjnej dostosowanej do schorzeń oraz oczekiwań klienta. Dlaczego nie można pomijać w terapii badań antropologicznych?

Czym są badania antropologiczne w otyłości?

W przypadku konsultacji dietetycznych wielu dietetyków na pierwszej wizycie zleca do wykonania pakiet badań laboratoryjnych, które mają na celu zobrazowanie stanu zdrowia narządów klienta. Nie inaczej jest w Centrum Futura Irena Dawidiuk. Rosnąca liczba kilogramów na wadze niestety odbija się na stanie zdrowia, samopoczuciu pacjenta. Z tego względu, aby skutecznie zredukować ich nadmiar, konieczne jest dostosowanie diety do preferencji pacjenta, ale przede wszystkim jego wyników badań. Dodatkowo, aby śledzić postępy leczenia w gabinecie dietetycznym, można spotkać się z koniecznością wykonywania badań antropologicznych, pozwalających sprawdzać stan odżywienia pacjenta, wpływ wprowadzanych zmian nawyków na proporcje ciała, zdrowie oraz samopoczucie.

Co obejmują badania antropologiczne?

W gabinecie Centrum Futura Irena Dawidiuk standardowo sprawdza się wskaźnik masy ciała (BMI), dokonuje pomiaru składu ciała na specjalistycznych wagach sprawdzających opór elektryczny poszczególnych tkanek. Oczywiście do badań tych zalicza się też mierzenie wzrostu, wagi oraz obwodu talii. Wzrost mierzony jest od podstawy do najwyższego punktu anatomicznego na głowie, bez butów, ozdób we włosach czy skomplikowanych fryzur. Obwód tali wykonuje się po kilku naturalnych oddechach pacjenta w pozycji równoległej do podłogi w połowie odległości pomiędzy dolną krawędzią ostatniego łuku żebrowego a wierzchołkiem grzebienia biodrowego. Po ich przeprowadzeniu możliwe jest postawienie diagnozy, a wykorzystując dodatkowo wyniki badań analitycznych ułożenie diety indywidualnie dobranej do pacjenta.