Regularne badania cytologiczne są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają zdiagnozować raka szyjki macicy. Szacuje się, że każdego dnia w Polsce na tę niebezpieczną chorobę umiera 5 kobiet. Należy podkreślić, że wyniki tej analizy pozwalają wykryć zmiany w stadium przedinwazyjnym, co daje nadzieję na szybkie wyleczenie. Jeżeli planujesz w najbliższym czasie wykonać cytologię, to możesz zapisać się do Centrum Medycznego Medigo.

Badanie cytologiczne – jak się do niego przygotować?

Zanim zdecydujesz się na wizytę u ginekologa, powinnaś sprawdzić swój kalendarzyk miesiączkowy, ponieważ cytologię najlepiej wykonać między drugim dniem po zakończeniu krwawienia a 20 dniem cyklu. Co więcej, na 4 dni przed badaniem warto zrezygnować ze stosowania tamponów i preparatów dopochwowych oraz dzień przed ze współżycia czy używania wibratorów. Analizy tej nie można również wykonać, gdy cierpisz na widoczną infekcję pochwy, którą najpierw należy wyleczyć.

Pierwsza cytologia

Po raz pierwszy na badanie cytologiczne należy udać się pomiędzy 20 a 25 rokiem życia lub najpóźniej do 3 lat po rozpoczęciu inicjacji seksualnej. Analiza ta jest niezwykle ważna, ponieważ poza wykrywaniem wczesnych zmian nowotworowych umożliwia sprawdzenie terminu owulacji i długości II fazy cyklu, stanu nabłonka pochwy, leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy oraz weryfikację działania leków hormonalnych.

Jak często wykonywać cytologię?

Cytologię powinno wykonywać się raz w roku, ale po 3 kolejnych prawidłowych wynikach wystarczy co 2-3 lata (dotyczy to kobiet po 30 i starszych). W tym celu możesz udać się np. do Centrum Medycznego Medigo, które zatrudnia wyłącznie doświadczonych lekarzy. Świadczą oni usługi z zakresu ginekologii, ginekologii onkologicznej i estetycznej oraz położnictwa. Ich oferta obejmuje m.in.: USG jamy brzusznej, badania genetyczne i chorób infekcyjnych, wypełnianie okolic intymnych kwasem hialuronowym oraz założenie lub usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej antykoncepcyjnej.