Terapia punktów spustowych to metoda, której celem jest efektywna walka ze zjawiskiem nazywanym punktem spustowym. Jest to patofizjologiczna zmiana mięśni szkieletowych, której powodem może być nagłe przeciążenie lub mocne naciągnięcie. Z powodu nacisku obszar tzw. punktu spustowego pojawiają się reakcje bólowe, które mają charakter promieniujący lub rzutowany. Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej tej technice leczenia.

Czym charakteryzują się punkty spustowe?

Punkty spustowe można podzielić na aktywne oraz utajone. Aktywny punkt spustowy powoduje dolegliwości, które są odczuwane w trakcie wszystkich aktywności dnia codziennego. Zupełnie inne objawy daje utajony punkt spustowy. W jego przypadku ból pojawia się w momencie palpacji.

Wśród czynników, które sprzyjają powstawaniu punktów spustowych, należy wymienić:

  • Wady postawy
  • Niewytrenowane mięśnie
  • Obciążenia w ustawieniu przykurczowym
  • Stres psychiczny
  • Infekcje wirusowe
  • Aferentne informacje bólowe, które są wynikiem chorób wewnętrznych

Jaka jest technika leczenia punktów spustowych?

Terapia punktów spustowych powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę. Specjalista będzie w stanie odnaleźć aktywny lub pasywny punkt spustowy. Diagnostyka odbywa się metodą palpacyjną. Terapeuta stara się wyczuć pasmo o wzmożonym napięciu oraz zmienioną konsystencję mięśnia. Do najczęstszych objawów świadczących o prawidłowym zlokalizowaniu punktu spustowego zaliczamy wysoką wrażliwość na ucisk w konkretnym miejscu.

Terapia punktów spustowych opiera się na ucisku palcem na dany punkt. Terapeuta może także wykorzystać tzw. chwyt szczypcowy. Ucisk jest utrzymywany do momentu ustąpienia bólu. W trakcie ucisku pacjenci często odnoszą wrażenie, że ból zaczyna promieniować. Czasem nawet przemieszcza się w inne miejsca. Często w przypadku pacjentów, którzy skarżą się na bóle głowy, terapeuta diagnozuje problem w obrębie mięśni szyi.

Nieco inną techniką stosowaną przez terapeutów, jest schłodzenie mięśnia przed rozpoczęciem jego rozciągania oraz w trakcie tego procesu. W tym przypadku fizjoterapeuta korzysta ze specjalnego sprayu, schładzając obszar począwszy od punktu spustowego, a na miejscu promieniowania kończąc. Schładzanie odbywa się zgodnie z przebiegiem włókien mięśniowych.

Dosyć dużą popularnością cieszy się też metoda nazywana suchym igłowaniem. Fizjoterapeuta najpierw dokładnie lokalizuje punkt spustowy. W kolejnym kroku nakłuwa go, wywołując tzw. reakcję drżeniową. Ta z kolei prowadzi do przemian chemicznych w obrębie danego punktu spustowego.

Jakie są przeciwwskazania do terapii punktów spustowych?

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonania terapii punktów spustowych, to należy tu wymienić:

  • Złośliwe guzy nowotworowe
  • Złamania, zwichnięcia i zerwania
  • Ciężkie stany zapalne
  • Choroby skóry
  • Zaburzenia prawidłowego krążenia
  • Uraz w strefie leczenia
  • Silne bóle, które pojawiają się podczas prób leczenia

Jeśli szukacie miejsca, w którym będziecie mogli poddać się terapii punktów spustowych, to idealnym miejscem będzie przychodnia Spondylus, która prowadzi swoje oddziały w Szczecinie i Koszalinie. Przychodnia od ponad trzydziestu lat zajmuje się diagnozowaniem, rehabilitacją i leczeniem problemów związanych z aparatem ruchu.