Zęby mądrości, nazywane też ósemkami, zazwyczaj dostarczają nam przykrych doświadczeń. Najczęściej mówi się o nich w kontekście ekstrakcji. Chirurgiczne usunięcie zębów mądrości jest konieczne, gdy nie mieszczą się one w łuku zębowym, lub gdy wyrzynają się w nieprawidłowy sposób, wywołując  przy tym dolegliwości bólowe. W gabinecie stomatologicznym Vision-Dent możemy poddać się temu zabiegowi w komfortowych warunkach. Jak wygląda ekstrakcja ósemek?

Jaką funkcję pełnią zęby mądrości?

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe, które wyrzynają się między 17. a 25 rokiem życia. Oczywiście nie jest to sztywna reguła. U niektórych osób ósemki mogą pojawić się nawet po 40. urodzinach lub nie rozwinąć się wcale. Zęby mądrości straciły na znaczeniu w toku ewolucji. O braku ich użyteczności zadecydowała także zmiana naszych nawyków żywieniowych. Pierwotnie ósemki służyły do jeszcze dokładniejszego rozdrabniania i przeżuwania surowych pokarmów. Obecnie bazujemy raczej na żywności po wcześniejszej obróbce. Czy to oznacza, że zęby mądrości należy usuwać w każdym przypadku? Jak wyjaśnia stomatolog z gabinetu Vision-Dent:

„Nie zawsze jest taka potrzeba. Zdarza się, że ósemki nie przeszkadzają pacjentom w codziennym życiu. Na ekstrakcję decydujemy się wtedy, kiedy zęby rozwijają się nieprawidłowo  i zaburzają funkcjonowanie innych zębów. Czasem też usunięcie ósemek jest konieczne do założenia aparatu ortodontycznego”.

Jak wygląda chirurgiczne usunięcie ósemek?

Ekstrakcja ósemek to zabieg z dziedziny chirurgii szczękowej. Przed jego wykonaniem będziemy musieli wykonać zdjęcie pantomograficzne, czyli RTG zębów. Pozwoli to stomatologowi ocenić trudność operacji i ułatwi określenie możliwych skutków ubocznych. Chirurgiczne usuwanie ósemek zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Gabinet stomatologiczny Vision-Dent oferuje przeprowadzenie tego zabiegu w narkozie, co jest znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta. Chirurg usuwa zęby mądrości przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Następnie zszywa dziąsło i ozonuje jamę ustną, by zapobiec infekcji. Po zabiegu przez kilka dni możemy czuć się obolali. Ból można łagodzić dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Warto też pamiętać o stosowaniu diety półpłynnej. Na czas rekonwalescencji powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, palenia papierosów i stosowania innych używek. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.

Ile kosztuje usunięcie ósemek w gabinecie Vision-Dent?

Ekstrakcja ósemek na NFZ jest bezpłatna, ale na zabieg możemy czekać nawet kilka miesięcy. W momencie, gdy dokucza nam ból, nie mamy na to najmniejszej ochoty. Pragniemy jak najszybciej poczuć ulgę. Gabinet Vision-Dent oferuje konkurencyjne ceny usług. Koszt usunięcia zęba mądrości rozpoczyna się już od 150 zł.Do tego należy doliczyć cenę znieczulenia.