Pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego mogą być odczuwalne już po 40 roku życia. Należy do nich w szczególności ból podczas chodzenia lub w spoczynku, trzaskanie, sztywność i obrzęki. Niestety gonartroza jest chorobą postępującą, przewlekłą i nieodwracalną. Jej objawy można jednak łagodzić skutecznym leczeniem zachowawczym pod okiem specjalisty ortopedy. W Knurowie leczeniem zwyrodnień zajmuje się lek. med. Marek Hawranek.

Czym jest gonartroza?

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to jedna z najczęściej występujących przyczyn przewlekłego bólu kolana. Przyczyną tego stanu jest stopniowa degradacja i ścieranie się chrząstki stawowej, które mogą doprowadzić do odsłonięcia powierzchni kości. Schorzenie może pojawić się zarówno w wyniku długotrwałego przeciążenia kolana, jak i po przebytych urazach czy w wyniku chorób układowych - przyczyny jego powstawania mogą mieć różne podłoże.

Proces zwyrodnieniowy obejmuje początkowo chrząstkę stawową, a wraz z rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego także warstwę podchrzęstną kości, torebkę stawową oraz więzadła. W wyniku takiej degradacji pojawiają się deformacje oraz ograniczenie ruchomości stawu, co wpływa na pogorszenie się jakości życia pacjenta.

Najczęstsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Ból przy chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego początkowo odczuwany jest tylko podczas ruchu w stawie, natomiast powinien ustępować w spoczynku. Wraz z rozwojem choroby nasila się natomiast, znacznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości odczuwalne są zarówno w spoczynku, jak i w nocy. U pacjentów cierpiących na gonartrozę występuje także ograniczenie zakresu ruchów, zaburzenie osi kończyny, a także bolesność uciskowa.

Długoterminowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Lekarz specjalista na podstawie badań rentgenowskich oraz wstępnej diagnostyki może wdrożyć odpowiednie leczenie zachowawcze, mające na celu poprawę komfortu życia pacjenta. Początkowo polega ono głównie na eliminacji lub ograniczeniu czynników przyspieszających postęp choroby. W zaawansowanym stadium konieczna może być endoprotezoplastyka stawów kolanowych.

Z leczeniem i wizytą u specjalisty nie należy zatem czekać. Jedynie lekarz po wnikliwej diagnostyce będzie bowiem w stanie dokładnie ocenić stadium choroby i wdrożyć odpowiednie środki farmakologiczne, terapię fizykalną czy też metody chirurgiczne. W długoterminowym leczeniu gonartrozy specjalizuje się m.in. lek. med. Marek Hawranek, który prowadzi Gabinet Ortopedyczny w Knurowie. Specjalista udziela kompleksowej pomocy ortopedycznej, w zakresie której mieści się również endoprotezoplastyka stawów kolanowych i biodrowych, plastyka stawu biodrowego i kolanowego (pierwotna oraz rewizyjna), a także zabiegi rekonstrukcyjne.