Choroby oczu u dzieci są zwane również infekcjami narządu wzroku. Bywa, że są wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz alergeny. Należy się udać z dzieckiem do okulisty w każdej niepokojącej sytuacji – jeśli spostrzeżemy ropiejące, łzawiące lub zaczerwienione oko, ale również w przypadku podrażnienia czy opuchlizny. Lekarz specjalista zbada wówczas oczy dziecka, zdiagnozuje przyczynę i zajmie się leczeniem narządu wzroku. Przeczytaj ten artykuł a dowiesz się, jakie są najczęstsze infekcje chorób oczy i dzieci.

Rozpoznanie chorób oczu u dzieci                                                        

Wstępna diagnoza związana z dolegliwościami oka dziecka, zazwyczaj zaczyna się od zwrócenia uwagi na towarzyszącą infekcji wydzielinie. Każdemu z nas znane są tak zwane poranne „śpioszki” w kącikach oka, co nie powinno wzbudzać żadnego niepokoju. Inaczej jest, jeśli zauważymy zlepione rzęsy i obfitą wydzielinę na powiekach. Może się zdarzyć, że przy infekcji będzie towarzyszyła gorączka, wówczas niezwłocznie należy skorzystać z pomocy lekarza. Jeśli mamy do czynienia z zaczerwionymi i piekącymi oczami, wydziela może przybierać różne formy. Kolor przezroczysty, nieco podobny do łez, informuje, że nasze dziecko dotknęła choroba wirusowa. W przypadku śluzowej wydzieliny, wskazuje się podłoże alergiczne, a żółta i gęsta maź to oznaka infekcji bakteryjnej. W większości przypadkach zaleca się stosowanie maści i kropel, a w przy poważniejszych schorzeniach, konieczne jest podanie leków i stałe konsultacje ze specjalistą.

Warto udać się do profesjonalnego gabinetu okulistycznego, takiego jak Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Małgorzaty Gens w Sławnie.

Bakterie i wirusy a choroby oczu u dzieci

Do zarażenia dziecka może dojść poprzez liczne sposoby – zarówno poprzez kontakt z inną osobą, jak i podczas korzystania z przedmiotów, które były używane przez innych.

Jedną z infekcji bakteryjnej jest gradówka, która bywa wynikiem niedoleczonego jęczmienia. Prościej mówiąc jest to przewlekłe zapalenie gruczołu łojowego. Gradówka występuje pod postacią małego guza, który znajduje się na powiece. O ile u dorosłego człowieka gradówka nie jest niebezpieczna, tak u dziecka należy wykluczyć również guzki innego pochodzenia. Gradówka może się powiększać, powodować ból lub pieczenie.

Najczęstszą zmianą chorobą u dzieci jest zapalenie spojówek, które zwykle znika po kilku dniach. Ich źródłem mogą być jednak wirusy, co musi zostać zbadane przez lekarza.  Wymienia się alergiczne, wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze zapalenie spojówek.

Wśród infekcji narządu wzroku wyróżnia się jęczmień, będący zazwyczaj wynikiem zakażenia gronkowcem. Często pojawia się również od pocierania oka brudnymi rękami, a nawet może towarzyszyć cukrzycy. Objawia się jako miejscowe, ropne lub ostre zapalenie powieki.