Podczas gdy niewielkie urazy kończyn szybko przemijają i nie zostaje po nich ślad, inne problemy ortopedyczne wymagają zdecydowanie większej uwagi traumatologa i złożonego działania leczniczego lub terapeutycznego. Cierpisz na skoliozę? Zdarzyła ci się kontuzja? Dokucza ci ostroga piętowa? Masz problem ze ścięgnem Achillesa? Leczeniem chorób stawów oraz układu kostno-mięśniowego zajmuje się specjalista ortopedii i rehabilitacji, dr Dariusz Rybacki.

Torbiel Bakera

Jedną z częstych dolegliwości o podłożu ortopedycznym jest torbiel dołu podkolanowego. Chociaż przyczyny przypadłości nie zostały do końca poznane, jej powstanie wiąże się obecnie z wcześniejszymi urazami doznanymi w obrębie stawu kolanowego, przewlekłymi stanami zapalnymi kolan, a także istnieniem przewlekłych chorób: reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej czy przepukliny torebki stawu kolanowego. Na powstanie cysty Bakera narażone są ponadto osoby otyłe, a także uprawiające czynny sport, zwłaszcza bieganie. Początkowy, niewielki, niebolesny guzek wypełniony płynem stawowym i umiejscowiony w dole kolanowym bywa zwykle bagatelizowany. Problem pojawia się z momencie, kiedy cysta urośnie. Wówczas dłuższe chodzenie zaczyna sprawiać ból. Pacjent zauważa ponadto trudności ze zginaniem nogi, a w przypadku, kiedy guz uciska otaczające nerwy i naczynia krwionośne – również drętwienie łydki. Możliwe jest także wystąpienie stanu zapalnego, objawiające się zaczerwienieniem i nadmiernym ociepleniem okolic kolana, a także obrzękiem stawu.

Cystę Bakera rozpoznaje się poprzez badanie palpacyjne oraz usg kolan, a czasami także rezonans magnetyczny. W zależności od skali problemu leczenie jest różne: zachowawcze polega na maksymalnym odciążeniu kończyny. Jeśli jest to konieczne, specjalista nakłuwa torbiel i odciąga zgromadzony w niej płyn, a następnie podaje w to miejsce działający przeciwzapalnie lek sterydowy. Zabieg operacyjny, polegający na usunięciu cysty, jest koniecznością. USG stawów oraz punkcje torbieli dołu podkolanowego wykonuje Lek. Med. Spec. Ortopedii i Rehabilitacji, dr Dariusz Rybacki w Wałbrzychu.

Problemy wymagające blokady stawu

Zapalenie stawu jest bolesną przypadłością, niejednokrotnie uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. W przypadku, kiedy ból jest nie do zniesienia, można zastosować tzw. blokadę, polegającą na wstrzyknięciu w zmienione chorobowo miejsce mieszaniny środka miejscowo znieczulającego (np. lidokainy czy bupiwakainy) oraz kortyzolu, czyli działającego przeciwzapalnie sterydu, co przynosi praktycznie natychmiastową ulgę. Blokady dostawowe są pomocne w wielu schorzeniach, między innymi stenozie, kręgozmyku, dyskopatii, rwie kulszowej, barkowej i udowej, a także podczas zapalenia korzenia nerwowego i zmian zwyrodnieniowych stawów. Stosuje się je również w przypadku urazów, także starych. Zastrzyki pod kontrolą USG wykonuje dr Dariusz Rybacki, do którego warto się udać nie tylko w przypadku zwyrodnienia stawów, ale również wad postawy i innych nieprawidłowościach narządu ruchu.