Migrena to choroba układu nerwowego, która dotyka aż 15% populacji. Nasilenie i częstotliwość ataków, a także objawy, które im towarzyszą, zależą od indywidualnych predyspozycji i uwarunkowań. Niekiedy migrena mylona jest z napięciowym bólem głowy. Warto więc poznać jej cechy charakterystyczne, a w przypadku wątpliwości skonsultować się ze specjalistą neurologiem lek. med. Stanisławem Piekarewiczem z Koszalina, by wykluczyć inne schorzenia.

Jak rozpoznać migrenę?

Rozpoznanie migreny wymaga zwykle oceny lekarza, jednakże istnieją pewne charakterystyczne objawy, które wskazują, że nie mamy do czynienia wyłącznie z napięciowym bólem głowy, a ze schorzeniem wymagającym leczenia  neurologicznego. Przede wszystkim w przypadku migreny występuje silny, pulsujący ból, zazwyczaj zlokalizowany po jednej stronie głowy. Pacjenci z migreną często odczuwają nudności lub wymioty, które mogą wystąpić równocześnie z bólem głowy lub przed nim. W przypadku tego schorzenia w większości przypadków pojawia się także nadwrażliwość na zapachy, światło i dźwięk, a czynniki te wzmagają dolegliwości.

Niektórzy pacjenci z migreną doświadczają również tzw. aury, która może obejmować zmiany związane z funkcjonowaniem narządu wzroku, takie jak mroczki i błyski. W przypadku ataku migreny mogą się także pojawić problemy z mową, czuciem i koordynacją. To wyraźny sygnał, że należy skorzystać z porady neurologicznej i skonsultować swój przypadek ze specjalistą. Tego rodzaju napady mogą bowiem trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin i znacznie obniżać jakość naszego życia. Mogą także świadczyć o innych schorzeniach.

Czy migrenę da się leczyć?

Tak, objawy migrenowe można niwelować za pomocą odpowiednio dobranych leków przepisanych przez lekarza neurologa. Przede wszystkim jednak warto działać profilaktycznie i zniwelować czynniki sprzyjające pojawianiu się migrenowego bólu głowy. Czasami bóle tego typu wywołuje po prostu styl naszego życia – stres, pośpiech, brak snu, nieodpowiednia dieta. Niekiedy zdarza się także, że bóle głowy powodują inne, współwystępujące schorzenia układu nerwowego czy też nieprawidłowości hormonalne. Podstawą w ustaleniu odpowiedniej terapii jest skuteczna diagnostyka.

Lekarz neurolog Stanisław Piekarewicz Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska na podstawie wywiadu z pacjentem i badań ustali, co może być przyczyną występującego bólu, określi jego charakter oraz wdroży odpowiednie leczenie. Przychodnia Neurologiczna w Koszalinie pomaga także pacjentom borykającym się z innymi schorzeniami, takimi jak rwa kulszowa, choroba Alzcheimera czy Parkinson. Gabinet neurologiczny pomaga także w leczeniu bólu kręgosłupa, padaczki oraz neuropatii. Placówka ma podpisany kontrakt z NFZ, a nowoczesny sprzęt usprawnia procesy diagnostyczne.