Jeden z głównych zmysłów, na którym polegamy w życiu to wzrok. We współczesnym świecie nasz świat obraca się właściwie przede wszystkim wokół obrazu i komputerów, a to wymaga sprawnego narządu tego zmysłu. Warto więc regularnie odwiedzać okulistę. Nawet jeśli wykryje on jakąś wadę, mnogość rozwiązań tego problemu znajdziemy w profesjonalnym salonie optycznym.

Badanie wzroku to podstawa

Przed zakupem odpowiednich okularów lub soczewek ważne jest wykonanie dokładnego badania, aby precyzyjnie stwierdzić, z jaką wadą wzroku się borykamy. Możemy iść tradycyjnie do okulisty, jednak obecnie wiele salonów optycznych ma w zakresie swoich usług profesjonalne badanie wzroku z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz sprzętu. 

W Zakładzie Optycznym Hilary z Rabki-Zdrój, w województwie małopolskim, przeprowadzane są badania ostrości wzroku, które pozwalają na dokładny dobór szkieł do rodzaju wady. Dodatkowo, istnieje możliwość przeprowadzenia komputerowego badania wzroku, co pozwoli na jeszcze bardziej precyzyjne ustalenie dioptrii. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się idealnie dopasowanymi okularami i soczewkami kontaktowymi.

Okulary w modnych oprawkach

Najpopularniejszym rozwiązaniem korekcyjnym wady wzroku pozostają klasyczne okulary. W salonie optycznym znajdziemy szeroki wybór różnych oprawek, które dobierzemy do typu naszej urody, kształtu twarzy, wieku oraz gustu. Zazwyczaj pracownicy służą fachową poradą w podjęciu właściwej decyzji.

Poza walorem estetycznym istotną kwestią jest dobranie szkieł odpowiednich do naszej wady oraz prowadzonego trybu życia. Warto udać się do salonu, który oferuje różne typy szkieł, jak na przykład Zakład Optyczny Hilary, mający swoją lokalizację w Rabce Zdroju. Dla jednoznacznie stwierdzonej dalekowzroczności lub krótkowzroczności najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne szkła jednoogniskowe. Jednakże w przypadku osób, które potrzebują okularów zarówno, do czytania, jak i do dobrego widzenia tego, co znajduje się w oddali są dwa rozwiązania: szkła dwuogniskowe lub progresywne. Pierwsze mogą mieć całą soczewkę lub przedzieloną wszerz na pół. Charakteryzują się dwoma różnymi polami ostrości widzenia. Mogą to być różne kombinacje w jednym szkle: plus i minus, plus i plus, a także minus i minus. Po drugie coraz chętniej sięgają osoby, które potrzebują pełnego komfortu widzenia także obiektów w pośrednich odległościach, na przykład tekstu na ekranie komputera. Okulary progresywne cechują się bowiem trzema polami ostrości w soczewce.

Dla osób, które chcą też chronić swój wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV, poza korekcyjnymi okularami przeciwsłonecznymi rozwiązaniem będą szkła fotochromowe, które przyciemniają się pod wpływem intensywności promieniowania. Szybkość oraz nasilenie ich przyciemnienia zależy od grubości szkła i temperatury. Warto również rozważyć szkła polaryzacyjne, które usuwają zbędne odblaski, stanowiące rozproszone światło. Patrząc przez takie szkła, kolory są żywsze, widzenie bardziej przejrzyste i nie wymagają mrużenia oczu.

Wygoda w postaci soczewek

Jeżeli cenimy sobie wygodę lub prowadzimy bardzo aktywny tryb życia, dobrą opcją może okazać się zakup soczewek kontaktowych. W zależności od wady i naszych indywidualnych potrzeb również znajdziemy sporo możliwości w ich wyborze: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, korygujące astygmatyzm lub progresywne. Soczewki korekcyjne nie stanowią ograniczenia podczas uprawiania sportu. Nie zmniejszają zakresu wyraźnego widzenia, ponieważ są zakładane bezpośrednio na rogówkę. Na rynku dostępne są też takie, których nie trzeba zdejmować na noc oraz kolorowe, odmieniające nasz wizerunek. Nie ma też ryzyka, że za chwile mogą być niemodne, jak to bywa w przypadku oprawek okularów.

Wybierając soczewki, trzeba też pamiętać o ich należytej pielęgnacji, co zapewni nam nie tylko komfort użytkowania, ale także długą ich żywotność. Podstawowym narzędziem są oferowane przez salony optyczne płyny do soczewek. Eliminują do 90% bakterii, które mogą spowodować infekcję oczu. Należy zwrócić uwagę, aby skład danego płynu dezynfekującego i pielęgnacyjnego był zgodny z użytkowanymi soczewkami.