Diagnostyka laboratoryjna stanowi jedną z wielu dziedzin medycyny, a jej celem jest określenie parametrów krwi lub innego materiału biologicznego pobranego od pacjenta. Obejmuje przy tym wiele obszarów analizy medycznej i może służyć między innymi diagnozowaniu nowotworów czy alergii. Jedną z podstawowych grup badań przeprowadzanych przez laboratoria jest hematologia podstawowa.

Analizy medyczne w diagnostyce

Wyniki badań laboratoryjnych są niezwykle ważnym elementem całego procesu diagnostyki w każdej dziedzinie medycyny. Stanowią zazwyczaj trzeci krok w rozpoznaniu problemu, gdy wywiad i podstawowe badanie, a także diagnostyka ogólna, czyli RTG, EKG, USG, tomografia komputerowa czy próby czynnościowe nie dadzą oczekiwanych odpowiedzi. Ponadto analizy medyczne prowadzone są na potrzeby badań przesiewowych, monitorowania leczenia, a także badań naukowych oraz prób klinicznych przy wprowadzaniu nowych leków. W diagnozowaniu badanie zazwyczaj przeprowadzane jest na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę i jako takie będzie stanowiło odpowiedź na pytanie o pewnie funkcje naszego organizmu.

Coraz częściej jednak zdarza się, że pacjenci z własnej woli decydują się zlecić przeprowadzenie analizy medycznej. Dzieje się tak ze względu na powszechną dostępność usług laboratoryjnych. Firmy takie jak Laboratorium Analiz Medycznych w Bielsku-Białej oferują badania podstawowe i specjalistyczne nie tylko Niepublicznym Zakładom Opieki Zdrowotnej, ale również pacjentom indywidualnym. Duży wpływ na zainteresowanie analizami medycznymi ma przy tym fakt, że często korzystamy z prywatnej opieki i przed konsultacją ze specjalistą wykonujemy przynajmniej podstawowe badania zarówno z zakresu diagnostyki ogólnej, jak i laboratoryjnej. Nie bez znaczenia jest też rosnąca świadomość co do wagi profilaktyki i badań kontrolnych.

Zakres hematologii podstawowej

Podczas gdy część badań laboratoryjnych zależna jest od wyposażenia oraz wielkości laboratorium, to badania biochemiczne oraz hematologiczne przeprowadzane są we wszystkich. Hematologia to dziedzina zajmująca się schorzeniami krwi, układu krwiotwórczego oraz badaniami z tego zakresu w rozpoznawaniu chorób i stanu zdrowia. Hematologia podstawowa wykonywana w ramach analizy medycznej obejmować będzie:

  • morfologię krwi obwodowej,
  • odczyn Biernackiego (OB),
  • trombocyty,
  • retikulocyty,
  • leukogram,
  • odporność osmotyczną krwinek czerwonych.

Morfologia krwi obwodowej jest tu podstawą, stanowi bowiem zestaw analiz dotyczących krwinek czerwonych i białych, płytek krwi i ich objętości, wartości hematokrytu, stężenia hemoglobiny wraz z jej wielkością i zawartością w krwinkach czerwonych. Wskazaniem do wykonania morfologii krwi jest najczęściej podejrzenie niedokrwistości, krwotoku wewnętrznego, nadkrwistości czy też diagnostyka innych chorób krwi. Powodem może być też podejrzenie skazy krwotocznej, stanu zapalnego lub choroby zakaźnej. Pomiar odczynu Biernackiego może natomiast zostać zlecony, gdy u pacjenta podejrzewa się chorobę autoimmunologiczną czy nowotworową. Zazwyczaj też badanie to wykonywane jest wraz z morfologią.