Kit pszczeli, czyli propolis od lat stosowany jest w medycynie niekonwencjonalnej. Stanowi mieszankę wydzielin (wosku) pszczół (lub os), żywic, wosku roślinnego, olejków eterycznych, pyłku kwiatowego i substancji garbnikowych. Zawiera również żelazo, glin, tytan czy witaminy na przykład A, C, D lub E. Jakie ma właściwości lecznicze? W jaki sposób można stosować propolis?

Właściwości lecznicze propolisu

Lecznicze właściwości propolisu sprawiają, że stosowany jest powszechnie w medycynie naturalnej i preparatach farmakologicznych. Pozytywne działanie potwierdzają liczne badania kliniczne i eksperymentalne. Dzięki zawartości składników antyoksydacyjnych chroni przed wolnymi rodnikami, bakteriami, wirusami i grzybami – na przykład drożdżakami. Przeciwdziała rozwojowi wirusa opryszczki, polio czy infekcji intymnych o podłożu bakteryjnym i grzybicznym. Pomaga przy nadżerkach szyjki macicy i pasożytniczym zakażeniu jelit. Hamuje zakażenie bakterią odpowiedzialną za wrzody i choroby nowotworowe żołądka. Dodatkowo pełni funkcje chroniące przed:

  • Stanami zapalnymi – górnych dróg oddechowych (jamy ustnej czy gardła)
  • Ranami i oparzeniami – w tym pooperacyjnymi dróg rodnych
  • Schorzeniami – wrzodowymi (dwunastnicy i żołądka) oraz reumatycznymi
  • Chorobami – w obrębie błony śluzowej dróg intymnych

Oprócz właściwości wzmacniających zażywany doustnie odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego krwi. Łagodzi nerwy, chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami czy środkami farmakologicznymi o właściwościach hepatoksycznych (uszkadzających wątrobę) oraz zabezpiecza przed promieniowaniem jonizującym.

Do czego i jak stosować kit pszczeli?

Zastosowanie kitu pszczelego jest rozległe. Jest powszechnie dostępny w formie maści lub nalewki. Chociaż nie zastąpi wizyty u lekarza rodzinnego, można go używać jako uzupełnienie domowego leczenia chorób układu oddechowego. Wystarczy tylko dolać 15 do 20 kropli do cukru i zażywać 3 razy dziennie lub dodać 30 kropli do rumianku (na ciepło – 200 ml) i wypłukać gardło. Nalewkę z propolisu można zmieszać z gorącą wodą (około 40-50 kropli) i stosować jako środek do inhalacji.

Dodatkowo propolis może być wykorzystywany do kuracji układu pokarmowego. Do szklanki napełnionej do połowy ciepłą wodą należy dolać 40 kropli nalewki propolisowej. Następnie płucze się nią jamę ustną co najmniej raz dziennie. Zabieg jest szczególnie polecany przy krwawieniu dziąseł i stanach zapalnych. Po dodaniu do 1/2  szklanki herbaty lub wody maksymalnie 40 kropli można pić co najmniej 2 razy dziennie na około 30 minut przed posiłkiem. Złagodzi to stany zapalne jelit lub żołądka. Pomoże również zatrzymać rozwój wrzodów żołądka. Zmieszane z miodem 29 kropli propolisu spożywaj 3 razy dziennie na około 20 minut przed posiłkiem jako pomoc w walce z wrzodami dwunastnicy lub żołądka. Jako maść propolisowa może być stosowana do łagodzenia ran i oparzeń. Może być również stosowana w płynnej formie do tworzenia kompresów lub przemywania palców stóp w przypadku grzybicy.

Przeciwwskazania

Chociaż propolis ma wiele właściwości leczniczych, należy pamiętać, że może wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego osoby uczulone na produkty pszczele powinny unikać stosowania kitu pszczelego lub skonsultować się wcześniej z lekarzem bądź farmaceutą w aptece. Jeśli nie masz pewności, możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że aplikujesz go na skórę na przykład na zgięcie łokcia. Jeśli po kilku minutach wystąpi w tym miejscu zaczerwienienie, swędzenie lub opuchlizna, najlepiej zrezygnuj z dalszego stosowania.

Cena kitu pszczelego jest różna i zależy od sklepu lub producenta. Przykładowo koszt produktu w formie kapsułek (60 sztuk) wynosi około 28 złotych. Warto jednak porównać ceny producentów, aptek i sklepów www i uzupełnić domową apteczkę o propolis.