Samo brzmienie wyrażenia leczenie kanałowe wielu pacjentów przyprawia o dreszcze. Jednak niesłusznie, bowiem taka postawa wynika najczęściej z niewiedzy, ponieważ w praktyce obecnie nie ma się czego obawiać. Współczesna stomatologia ma bowiem do dyspozycji pełen arsenał środków znieczulających oraz nowoczesny sprzęt, który ma na celu zmaksymalizowanie komfortu pacjentów podczas tego typu zabiegów. Dowiedz się więcej o leczeniu kanałowym.

Kiedy należy zgłosić się na leczenie kanałowe?

Często pacjenci z obawy przed wizytą w gabinecie stomatologa, zwlekają lub całkowicie rezygnują z leczenia zębów. Niestety w tej sytuacji problem nie znika, a jedynie narasta. Poważne zaniedbania, źle lub wcale nieleczona próchnica bądź też poważne uszkodzenia zębów mogą spowodować, że zainfekowany zostanie kanał korzenia zęba oraz jego komora, która wypełniona jest miazgą zębową. Najczęściej silny ból zęba wskazuje na zaistniałą sytuację. Tutaj plomba już nie pomoże i jedynym wyjściem, jeśli chcemy ratować ząb przed usunięciem, jest leczenie kanałowe. Warto pamiętać, iż dalsze zaniedbywanie tego problemu, będzie prowadzić do znacznie groźniejszych konsekwencji. Do objawów, które mogą wskazywać na zapalenie miazgi zębowej należą:

  • samoistny ból zęba
  • tętniący ból zęba
  • nocny ból zęba
  • krótkie przerwy między atakami bólu zęba
  • ciągły ból zęba
  • duże zniszczenia oraz ubytki próchnicowego w obrębie zęba
  • wygórowane, obrzęknięte i zaczerwienione dziąsła wokół chorego zęba
  • wysięk ropny toczący się z jamy chorego zęba
  • powiększone węzły chłonne w okolicy szyi.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Obecnie, w czasach postępu stomatologii, leczenie kanałowe może odbyć się już nawet w ciągu jednej wizyty u stomatologa, choć oczywiście zależy to od danego przypadku i stopnia zaawansowania infekcji miazgi zębowej. W pierwszej kolejności lekarz musi wykonać prześwietlenie zęba, dokładnie do przebadać, następnie zaaplikować znieczulenie, by otworzyć ząb i usunąć zainfekowaną miazgę. Następnie osusza on i wypełnia kanał, by w finalnej fazie zrekonstruować koronę zęba.

Jak wygląda kwestia znieczulenia?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy o tym, w dzisiejszych czasach, cały zabieg wykonywany jest pod specjalnie dobranym znieczuleniem. Podawane pacjentom środki znieczulające są nowoczesne i pacjent podczas zabiegu w ogóle nie odczuwa bólu. Może on jednak pojawić się po zabiegu, ale i na to jest rada. Istnieją bowiem skuteczne i innowacyjne środki przeciwbólowo - przeciwzapalne w postaci np. specjalistycznych płynów do płukania.

Gdzie warto udać się na leczenie kanałowe?

Polecamy skorzystanie z usług nowoczesnego Gabinetu Stomatologiczno – Protetycznego Izodent w Warszawie w dzielnicy Targówek, którego wykwalifikowani pracownicy zapewniają kompleksowe wykonanie usług stomatologiczno – protetycznych, gwarantując indywidualne podejście do każdego pacjenta, a także doradztwo i fachową pomoc na najwyższym poziomie. Izodent ma także w swojej ofercie darmowy przegląd.