Mięczak zakaźny jest zaraźliwą chorobą skóry i błon śluzowych. Za jej rozwój odpowiada wirus MCV, który atakuje powierzchniowe warstwy skóry. Choroba objawia się nieestetycznymi i – najczęściej – licznymi grudkami o perłowym lub różowawym zabarwieniu. Jedną z dróg zakażenia jest kontakt seksualny. Zarażeni pacjenci wstydzą się udać do lekarza ze zmianami skórnymi zlokalizowanymi w okolicach intymnych. Czy możliwe jest skuteczne leczenie mięczaka zakaźnego w domu?

Mięczak zakaźny – jak zarażają się dorośli?

Mięczak zakaźny jest chorobą charakterystyczną dla dzieci w wieku szkolnym. To właśnie one najczęściej stają się ofiarą wirusa MCV. Nie są one jednak jedynymi ofiarami tej choroby. Także dorośli z atopowym zapaleniem skóry lub z osłabionym systemem immunologicznym również mogą zachorować. W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg, ale część pacjentów cierpi na przewlekłe, bolesne i swędzące zmiany skórne, które nie ustępują z biegiem miesięcy, a czasem nawet lat. Nastolatkowie i młodzi dorośli najczęściej zarażają się wirusem MCV podczas kontaktów seksualnych z nosicielem, bądź na skutek korzystania z jego rzeczy osobistych – ręcznika, gąbki, pościeli, szlafroka. Do zakażenia może dojść również na basenie, w siłowni, salonie masażu czy łaźni publicznej.

Jak wyglądają zmiany skórne?

W przypadku tej choroby zmiany skórne mają postać twardych i gładkich grudek o kopulastym kształcie. Ich średnica wynosi od 1 do 5 mm, a w centrum większych zmian można zaobserwować pępkowe wgłębienie. Grudki występują pojedynczo lub w skupiskach. Prezentują się nieestetycznie, a kiedy ulegną nadkażeniu bakteryjnemu, zamieniają się w ropnie. Zmiany skórne nierzadko pojawiają się u dorosłych w okolicach intymnych.

U mężczyzn lokalizują się one na penisie, mosznie i wzgórku łonowym, a u kobiet – na wewnętrznej powierzchni ud, wargach sromowych większych i w szparze pośladkowej. Z powodu wstydu większość pacjentów unika wizyty u lekarza, tym bardziej że leczenie mięczaka zakaźnego polega na likwidacji objawów. Nie zapobiega zaś, pojawianiu się nowych zmian i wykwitów. Osoby chore próbują radzić sobie na własną rękę, ale często z marnym skutkiem. Nieświadomie zarażają innych oraz powodują rozprzestrzenienie się zmian na inne partie swojego ciała.

Domowe leczenie mięczaka zakaźnego okolic intymnych

Mięczak zakaźny ustępuje samoistnie, lecz może to trwać nawet kilka miesięcy. W celu pozbycia się zmian dermatolodzy zalecają krioterapię, laseroterapię i łyżeczkowanie, choć efekty tych zabiegów nie zawsze są satysfakcjonujące i mogą pozostawić blizny. Pacjenci z mięczakiem zakaźnym okolic intymnych często wybierają domowe metody leczenia. Stosują napary ziołowe np. z rumianku, które jednak nie rozwiązują problemu.

Jeśli przed wizytą u specjalisty powstrzymuje nas wstyd, warto zaopatrzyć się w sprawdzony lek dostępny bez recepty. Na rynku dostępny jest Mollusan MED, który został stworzony ze składników pochodzenia naturalnego. Ma on postać płynu, który aplikuje się bezpośrednio na zmiany skórne. Można stosować go również w miejscach intymnych. Mollsuan® MED jest bardzo wydajny i likwiduje nieestetyczne grudki w ciągu 3-4 tygodni, jeśli tylko stosowany jest regularnie, czyli 2-3 razy dziennie każdego dnia. Na początku zmiany zaczną zasychać i zmniejszać się, w konsekwencji znikną na dobre a skóra wróci do swojego naturalnego wyglądu.