Problemy ze skórą głowy to przypadłość, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku czy płci. Jednym z najczęściej spotykanych jest łupież powodujący przede wszystkim nieestetyczny wygląd naszych włosów, a na skutek tego dyskomfort psychiczny. Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele, ale jedna zasada zawsze jest taka sama – gdy tylko zobaczymy pierwsze objawy, natychmiast należy podjąć działania, aby skutecznie pozbyć się problemu.

Czym jest łupież?

Raczej każdy chociaż raz w życiu miał styczność z łupieżem, ale niekoniecznie musiał być tego świadomy. Czasami lekką formę przypadłości można przypisać nieumytym włosom lub niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Łupież to choroba o podłożu grzybiczym, charakteryzująca się nadmiernym łuszczeniem naskórka, którego fragmenty o różnej wielkości możemy zobaczyć na włosach oraz ramionach, uczuciem swędzenia, a czasami także łojotokiem. Co prawda nie jest to choroba groźna, ale ze względu na swoje objawy nieestetyczna i negatywnie wpływająca na nasze samopoczucie. 

Znajdź przyczynę problemu

Łupież to choroba uciążliwa głównie dlatego, że trudno jest się jej pozbyć, a co więcej ma tendencję do nawracania. Tak więc, jeśli chcemy, aby leczenie przyniosło pozytywny skutek, najpierw należy znaleźć przyczynę choroby. Bardzo często dolegliwość występuje z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy i włosów, m.in. niedokładnego spłukiwania detergentów lub zbyt częstego mycia włosów. Inną powszechną przyczyną jest przesuszona skóra. To możemy zaobserwować szczególnie zimą, gdy chodzimy w czapce, często używamy suszarki do włosów, czy też przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Oprócz tego jednym z głównych powodów występowania łupieżu mogą być inne choroby m.in. łuszczyca, egzema lub łojotokowe zapalenie skóry. Nie można również zapomnieć, że łupież jest chorobą grzybiczą, dlatego istnieje ryzyko zarażenia się od osób chorych lub przedmiotów, które używali.

Odwiedź trychologa

W momencie, gdy dostrzeżemy u siebie łupież, zazwyczaj próbujemy pomóc sobie domowymi sposobami, jednak to często nie przynosi efektu, a niewyleczona choroba może się pogłębić. Dlatego warto od razu udać się do profesjonalnego gabinetu, takiego jak Tricho Space Katarzyna Kuczera w Gliwicach. Trycholog, czyli specjalista od chorób skóry głowy i włosów pomoże nam określić dokładną przyczynę powstania łupieżu, a także dobierze odpowiednie rozwiązanie. Leczenie może obejmować lekarstwa, kosmetyki lub innowacyjne zabiegi takie jak np. mezoterapia czy masaż, które mają pobudzić proces odnowy biologicznej skóry głowy.