Co stosować na przetłuszczające się włosy?

2019-06-24

Pozbawione objętości, cienkie i sklejające się pasma to efekt przetłuszczania się włosów. Kosmyki mogą być tłuste na całej długości lub tylko u nasady. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nadmierne wydzielanie sebum. Niepodjęcie działań regulujących jego wytwarzanie przez gruczoły łojowe przyczynia się do wypadania włosów oraz powstawania łupieżu. Właściwa pielęgnacja oraz poznanie przyczyny problemu na pewno pomoże w poprawie ich kondycji. 

Jakie są przyczyny przetłuszczających się włosów?

Tłuste włosy wiążą się z problemami skóry głowy. Zazwyczaj na kosmykach widać jedynie skutki, a zatem ich przyklapnięty wygląd oraz nieestetyczne zbicie się pasm (tzw. strączkowanie). Przyczyny przetłuszczania się włosów można podzielić na:

  1. Wewnętrzne: zaburzenia hormonalne, łojotokowe zapalenie skóry, wrodzona tendencja, niedobór witamin i zła dieta.
  2. Zewnętrzne: suszenie głowy, zanieczyszczenia środowiska, silikony, suche szampony, niestosowanie peelingów oraz szkodliwe detergenty.

Przesadna pielęgnacja włosów, oczyszczanie i osuszanie może tylko zwiększyć produkcję odpowiedzialnego za problem łoju i łojotoku. Objawia się to nie tylko tłustymi kosmykami, ale też swędzeniem i zaczerwienieniem skóry, łupieżem oraz wypadaniem włosów.

Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały?

Podstawę powinna zawsze stanowić prawidłowa domowa pielęgnacja włosów uzupełniona przez właściwie prowadzone leczenie dermatologiczne lub endokrynologiczne. Codzienne mycie włosów powinno być wykonywane z użyciem specjalistycznych kosmetyków. Szampon do przetłuszczających się włosów należy stosować wedle zaleceń lekarza i zgodnie z instrukcją. Najczęściej specjalistyczne preparaty używa się 2 razy w tygodniu. Skłonnych do przetłuszczania się włosów nie należy jednak zbyt często myć. Aktywuje to odpowiedzialne za tłuszcz gruczoły łojowe. Dlatego też preparaty powinny być stosowane tylko na wybrane miejsca. Uwaga: jeśli przetłuszczają się tylko cebulki, szampon należy aplikować tylko na górną część włosów! Stosowanie w tym przypadku preparatu na całą długość kosmyków prowadzi do ich przesuszenia!

Jak pielęgnować tłuste włosy?

Włosy podatne na przetłuszczanie się powinno się myć w letniej lub zimnej wodzie. Gorąca woda stymuluje gruczoły łojowe do produkcji sebum. Specjalistyczny szampon na bazie naturalnych składników stosuj tylko na wybraną część włosów. Wspierający go preparat powinien za to zawierać mydlnicę lekarską, betainę kokamidopropylową oraz glukozyd kokosowy (lub laurylowy). Rozmaryn, lawenda oraz węgiel aktywny również mogą się znaleźć w jego składzie. Do reszty pasm używaj nawilżających lub dodających objętości kosmetyków. W celu zwiększenia działania preparatów, pozostawiaj je na dłużej do wchłonięcia w skórę głowy.

Przy myciu nie należy pocierać ani masować pasm. Zamiast tego wcieraj i wklepuj kosmetyki do włosów opuszkami palców. W pozbyciu się nadmiaru szamponu lub olejków z kosmyków pomogą nawilżane chusteczki, skrobia kukurydziana lub suchy szampon. Odżywki nakładaj przed myciem, omijając skórę głowy. Do rytuałów pielęgnacyjnych dodaj maseczki na bazie glinki o działaniu oczyszczającym lub olejki regulujące wydzielanie sebum.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

W skład domowych sposobów na tłuszczenie się włosów wchodzi peeling na bazie gruboziarnistego cukru (lub kawy) zmieszany z 2 łyżkami łagodnego, zwykłego szamponu. Po aplikacji na skórę głowy należy wykonać masaż głowy. Na koniec spłukać letnią wodą. Może być stosowany zależnie od potrzeb. Metoda ta pozwala oczyścić pasma z zanieczyszczeń, resztek preparatów i łoju. Dobrym uzupełnieniem dla leczenia dermatologicznego będą za to suplementy diety. Szczególnie zalecane są mające w składzie cynk i wiesiołek. Najlepiej by były połączone z właściwą dietą, pozbawioną ostrych przypraw i dań.

Sprawdzonym i naturalnym sposobem na poprawę stanu włosów jest zdrowe odżywianie się i picie na co dzień dużej ilości wody. Najlepiej ograniczyć zabiegi stylizacyjne i unikać syntetycznych nakryć głowy, podrażniających niepotrzebnie skórę.