Częściowa lub przejściowa niepełnosprawność fizyczna bądź psychiczna wymaga stałej opieki i pomocy. Choremu lub osobie po operacji pomóc może tylko rehabilitacja medyczna (lecznicza). Kompleksowy zespół czynności przywraca częściowo lub w pełni utraconą sprawność ruchów. Z jakich metod korzystają rehabilitanci? Na czym właściwie polega rewalidacja?

Czym jest rehabilitacja medyczna?

Rehabilitacja medyczna (lecznicza) to składające się z wielu elementów postępowanie. Zadaniem rehabilitanta jest przywrócenie pacjentowi (choremu lub niepełnosprawnemu) całkowitej lub największej sprawności. Dotyczy to zarówno sprawności psychicznej, jak i fizycznej. Dzieli się na kinezyterapię, fizykoterapię, terapię zajęciową, psychoterapię, poradnictwo socjalne oraz ortopedyczne zaopatrzenie. W rewalidacji łączone są techniki indywidualnego i grupowego leczenia. Druga forma jest szczególnie polecana przy otyłości lub dolegliwościach kręgosłupa. Wyróżnia się poza tym rehabilitację:

  1. Neurologiczną – wzmacniającą działanie układu nerwowego np. przy zespole Downa, stwardnieniu rozsianym czy chorobie Parkinsona
  2. Stawu skokowego – po kontuzji objawiającej się bólem, obrzękiem i ociepleniem
  3. Po operacjach – mastektomii, stawu biodrowego czy rekonstrukcji stawu skokowego

O konieczności przeprowadzenia rehabilitacji medycznej decyduje lekarz.

Stosowane w rehabilitacji medycznej metody

Do głównych metod używanych przez lekarza rehabilitacji medycznej i fizjoterapeutów zaliczają się: metoda McKenziego, Mulligana, osteopatia i integracja czy neurodynamika. Metodę rehabilitacji używa się w zależności od schorzenia czy urazu. W przypadku uszkodzonego stawu kolanowego zalecane jest wykonanie specjalnych ćwiczeń. Zaliczają się do nich krioterapia i fizykoterapia polem magnetycznym. Krioterapia polega na schładzaniu bolącego miejsca. Używa się jej w celu zmniejszenia dolegliwości i ściągnięcia naczyń krwionośnych. 

Natomiast fizykoterapii polem magnetycznym dokonuje się, aby zniwelować ból. Przyspiesza się również gojenie się zranionego miejsca. W jej ramach przeprowadza się m.in. jonoforezę, galwanizację, elektrostymulację, laseroterapię czy ultrafonoforezę. Stosuje się również prądy: diadynamiczne, TENS, Traberta czy interferencyjne. Do skutecznych metod zalicza się poza tym kinezyterapia. Obejmuje m.in. ćwiczenia bierne, czynno-bierne, izometryczne, oporowe czy oddechowe. Wymagają użycia specjalnego sprzętu do rehabilitacji. Składa się także z pionizacji, terapii manualnej czy kinesiotapingu. Należy pamiętać, że zajęcia powinny być przeprowadzane w konsultacji z ortopedą.

Metody rehabilitacji dzieci

W pierwszej kolejności przy zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów należy się udać do pediatry. Następnym krokiem będzie wizyta u specjalisty. Szybkie wykrycie np. wady postawy na wczesnym etapie rozwoju pozwala na szybkie wyleczenie. Lekarz może wówczas skierować na rewalidację metodą Vojty. Jej zadaniem jest zapobieganie niepełnosprawności dzieci. Szczególnie tych, u których zdiagnozowano wady centralnego układu nerwowego. Oprócz tego wykorzystuje się sposoby NDT-Bobath (techniki usprawniania ruchów) czy PNF (rodzaj kinezyterapii). Metoda PNF polega na odnowie lub przywróceniu zdolności ruchowych.

Rehabilitacja lecznicza jest bezpłatna. Warunkiem przystąpienia do zajęć jest ubezpieczenie zdrowotne i skierowanie od lekarza. Warto z niej skorzystać, aby cieszyć się przywróconą aktywnością fizyczną i psychiczną. Skorzystanie z pomocy rehabilitanta przyniesie również wsparcie całej rodzinie.