Kamica nerkowa określana jest inaczej mianem kamicy moczowej. Pojawia się najczęściej u osób, które znajdują się pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Rozwój schorzenia związany jest z predyspozycją do wytrącania z moczu rozpuszczonych w nim składników organicznych, a także mineralnych. Najczęstszym symptomem kamicy nerkowej jest silny ból w okolicy lędźwiowej. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej choroby.

Podstawowe informacje o kamicy nerkowej

W kamicy nerkowej kryształy mineralne występujące w moczu zlepiają się, a następnie tworzą różnej wielkości konglomeraty – tłumaczy lekarz urolog doktor Robert Kuźma. Niewielkie kamienie zostają wydalone z moczem bądź też zalegają w drogach moczowych. Te drugie powiększają się stopniowo przez odkładanie na ich powierzchni nowych złogów mineralnych. Najczęściej są to kamienie moczanowe, fosforanowe, a także szczawianowe. Kamienie, które zostają w miedniczce, przyczyniają się do uszkodzenia miąższu nerki w wyniku zastoju moczu, a także zakażenia.

Jakie są symptomy świadczące o obecności kamicy nerkowej?

Podstawowy objaw kamicy nerkowej to bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej. Promieniuje on w kierunku pęcherza, cewki, a także zewnętrznego obszaru uda. Określany jest mianem kolki nerkowej. W towarzystwie pojawiają się również nudności i wymioty, czy też wzdęcia. W przypadku kolki osoba cierpiąca czuje delikatny ból po uderzeniu w obszar nerek pięścią lub brzegiem dłoni. Wyniki badań najczęściej pokazują obecność krwinek czerwonych w moczu. Gdy dostrzega się takie objawy, nigdy nie należy stawiać diagnozy samodzielnie, zawsze trzeba zwrócić się do lekarza. Badania diagnostyczne w przypadku kamicy nerkowej obejmują badanie moczu. Ponadto wykonuje się badanie USG. Czasami zleca się test radiologiczny układu moczowego.

Pierwsza pomoc w przypadku ataku kolki nerkowej

Atak kolki nerkowej wymaga pomocy doraźnej do przybycia lekarza. W tym czasie podaje się choremu preparaty rozkurczowe i przeciwbólowe. Co więcej, w okolicę lędźwiową należy położyć termofor bądź poduszkę elektryczną.

Jak leczyć kamicę nerkową?

Leczenie kamicy nerkowa wymaga odpowiedniej diety. Zasadnicze znaczenie ma również picie dużej ilości płynów. Należy wybierać moczopędne wody mineralne. Chory powinien również spożywać środki, których zadanie polega na rozszerzaniu dróg moczowych. Ułatwia to wypłukanie kamieni. Warto podkreślić, że dieta przy kamicy nerkowej ustalana jest w zależności od typu schorzenia.