Terapia sensoryczna obejmuje zestaw ćwiczeń, których zadanie polega na poprawie integracji sensorycznej dziecka. Dzięki temu maluch lepiej odbiera bodźce płynące ze świata zewnętrznego. Pociechy cierpiące na nieprawidłowości integracji sensorycznej nie potrafią właściwie przetwarzać czynników pochodzących z otoczenia. Reagują na nie agresją, a także strachem oraz nadpobudliwością ruchową. Pomocą w takim wypadku może być terapia sensoryczna.

Podstawowe informacje dotyczące terapii sensorycznej

Terapia SI (integracji sensorycznej) wykorzystuje elementy zabawy, które uczą dziecko odpowiedniego zachowania w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Uczestnicząc w kuracji, maluch nabywa wiedzę pozwalającą uporządkować różnorodne docierające do niego wrażenia z wykorzystaniem zmysłów. Przykładem takiej zabawy jest lepienie postaci z masy plastycznej. Dzięki takim działaniom wzmocnieniu ulegają procesy nerwowe. Zajęcia z terapii sensorycznej odbywają się na specjalnie do tego przygotowanej sali i trwają od 45 do 60 minut. Co ważne, rodzice mogą przyglądać się pracy terapeuty, aby następnie ćwiczyć ze swoim dzieckiem samodzielnie już w domu.

Kiedy stosuje się terapię sensoryczną?

Terapia sensoryczna wykorzystywana jest do leczenia zaburzeń integracji sensorycznej, która dotyczy dzieci. Właściwa integracja sensoryczna sprawia, że człowiek reaguje adekwatnie do sytuacji. Świat zewnętrzny powinien interesować malucha, a nie odrzucać. Gdy tak nie jest, potrzebne jest leczenie.

Warto podkreślić, że rodzaj terapii sensorycznej musi być dostosowany do potrzeb dziecka i jego trudności związanych z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych. Zdarza się, że tego rodzaju terapia jest stosowana profilaktycznie – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Tonus Violetta Sznajder, która świadczy usługi rehabilitacyjne.

Jakie rezultaty uzyskuje się dzięki terapii sensorycznej?

Maluch, który bierze udział w zajęciach terapii sensorycznej, zdecydowanie lepiej się rozwija zarówno pod względem psychicznym, jak i ruchowym. Co więcej, znikają reakcje agresywne. Ponadto dziecko lepiej, bardziej umiejętnie informuje o swoich potrzebach. Terapia sensoryczna dobrze wpływa także na koncentrację. Dzięki temu maluch może dłużej skupić uwagę na jednej czynności. W odpowiedzi na trudności nie pojawia się już płacz i krzyk. Uczestnictwo w terapii sprawia, że życie staje się łatwiejsze zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów.