Szacuje się, że 7% Polaków choruje na cukrzycę. Ta przewlekła choroba autoimmunologiczna jest na tyle podstępna, że może pozostać niewykryta przez długie lata. Można wyróżnić dwa typy tego schorzenia i to właśnie od nich będzie zależeć sposób leczenia. A skoro o leczeniu mowa, to warto wiedzieć, że w jego procesie niebagatelną rolę odgrywają nie tylko medykamenty, ale przede wszystkim odpowiedni tryb życia i dopasowana do potrzeb pacjenta dieta.

Objawy cukrzycy – co dalej?

Cukrzyca nierzadko jest wykrywana dopiero w rutynowych badań. Najczęściej pojawiającym się sygnałem alarmującym jest zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi. Często jednak pacjenci, u których stwierdza się stan przedcukrzycowy lub zaawansowaną cukrzycę, zauważają, że pierwszej objawy choroby mogli zauważyć już dużo wcześniej. Typowe przesłanki to nadmierna senność, częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, słabe samopoczucie, zmęczenie, a w skrajnych przypadkach – nawet zaburzenia widzenia.

Po zdiagnozowaniu u siebie nieprawidłowości koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie testu obciążenia glukozą, potwierdzając lub wykluczając chorobę. W przypadku cukrzycy typu 2. warto również wykonać tzw. krzywą insulinową. „Słodcy” pacjenci powinni przede wszystkim jednak szybko trafić pod opiekę diabetologa.

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc diabetologa?

Rozpoznaniem i leczeniem cukrzycy w Elblągu zajmuje się prowadząca Indywidualną Specjalistyczną praktykę Medyczną Dorota Kaźmierska. Oprócz ustalenia sposobu pomocy farmakologicznej, kluczowe będzie również opracowanie odpowiedniej diety, a także walka z chorobami współistniejącymi, w skład których wchodzi insulinooporność, otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia lipidowe. Edukacja w zakresie samokontroli i zmiany trybu życia jest potrzebna wszystkim pacjentom, którzy są obciążeni chorobą cukrzycową.

Do wizyty u diabetologa trzeba odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy zrobić badania krwi. Obok standardowej morfologii, dobrze jest również oznaczyć takie parametry, jak OB, glukoza, kreatynina, mocznik czy elektrolity. Do laboratorium należy zgłosić się również z próbką moczu. Na wizytę warto zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a także kartę, na której będzie widniała rozpiska wszystkich przyjmowanych leków oraz sposób ich dawkowania.

Cukrzycę można mieć pod kontrolą – wystarczy tylko zaraz po jej zdiagnozowaniu udać się do diabetologa i poddać się wszystkim jego wskazówkom.