Profilaktyka układu rozrodczego to bardzo ważna kwestia. Lekarze ginekolodzy zalecają regularne poddawanie się podstawowym badaniom dolnych dróg rodnych, w tym wykonanie kolposkopii. Dzięki niemu można ocenić stan pochwowej części szyjki macicy, pochwy oraz sromu. Jak przeprowadza się to badanie i kiedy należy udać się do lekarza? Na czym dokładnie polega kolposkopia? Sprawdź szczegóły.

Wskazania do wykonania kolposkopii

Kobiety powinny dbać o swoje zdrowie, poddając się regularnie badaniom ginekologicznym. Poza cytologią i rutynową kontrolą lekarską, warto znać też aktualny stan dolnych dróg rodnych. Dlatego też ginekolodzy często zalecają badanie kolposkopowe, dzięki któremu można dokładnie ocenić zmiany zachodzące w obrębie szyjki macicy, pochwy czy sromu. Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?

Lekarz może ją zlecić w przypadku:

  • zapalenia lub stanu zapalnego szyjki macicy,

  • pojawienia się brodawek na narządach płciowych,

  • uskarżania się pacjentki na ból w okolicach narządów płciowych,

  • pojawienia się narośla na szyjce macicy,

  • krwawień występujących poza miesiączką.

Badanie możesz wykonać nowoczesnej placówce medycznej MediLuxClinic w Szczecinie. Przed przystąpieniem do niego nie możesz współżyć, używać tamponów, globulek ani maści. Tylko wtedy badanie będzie mogło zostać przeprowadzone.

Jak przebiega kolposkopia?

Ten rodzaj badania ginekologicznego wykonuje się za pomocą specjalnego przyrządu – kolposkopu. Wziernik wprowadzany jest do sromu, pochwy, powierzchni szyjki macicy oraz dolnej części kanału macicy. Urządzenie to pozwala na powiększenie obrazu od dwóch aż do pięćdziesięciu razy.

Badanie kolposkopowe rozpoczyna się od włożenia do pochwy specjalnego wziernika. Dopiero później zbliżony do niego zostaje kolposkop w celu zbadania wydzieliny. Następnie kontroli zostaje poddany nabłonek szyjki macicy. Kolejną czynnością wykonywaną przez ginekologa jest przemycie badanego obszaru kwasem octowym. Pozwala to na obejrzenie niezauważonych wcześniej zmian. Aby kolposkopia była jeszcze dokładniejsza, lekarz przemywa pochwę także płynem Lugola.

Do badania tego trzeba się odpowiednio przygotować. Pamiętaj, aby na 24 godziny przed wizytą w gabinecie nie stosować globulek ani płynów dopochwowych, tamponów, ani nie odbywać stosunków płciowych.