Regularne, podstawowe badania ginekologiczne są niezbędne dla utrzymania zdrowia układu rozrodczego każdej kobiety. Nie należy ignorować konieczności poddawania się tym testom. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej częstotliwości ich wykonywania, na przykład w Gabinecie Lekarskim Ginekologia Położnictwo USG. To daje pewność, że ewentualne problemy będą szybko zdiagnozowane oraz leczone. Zatem jak często trzeba robić badania?

Podstawowe badania ginekologiczne

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z konieczności regularnego poddawania się badaniom ginekologicznym. To może prowadzić do poważnych problemów. Nie wystarczy brak objawów chorobowych czy regularne występowanie miesiączki, aby przekonać się o idealnym stanie układu rozrodczego. Podstawowe badania ginekologiczne mają kluczowe znaczenie dla zdrowia każdej kobiety, ponieważ pozwalają wykryć wiele chorób na ich wczesnym etapie. Dzięki temu leczenie staje się łatwiejsze i mniej ryzykowne. Nowotwory macicy i jajnika, są tylko jednym ze schorzeń, które można wykryć podczas rutynowych badań ginekologicznych. Inne, mniej groźne nieprawidłowości również wpływają na płodność kobiety, utrudniając lub uniemożliwiając zajście w ciążę.

Częstotliwość badań

Jeśli chodzi o dziewczęta, pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce po rozpoczęciu miesiączkowania. To ważny etap w życiu młodej kobiety, podczas którego lekarz może sprawdzić anatomię układu rozrodczego i ujawnić ewentualne wady w jego budowie. Jeśli nastolatka nie ma żadnych objawów chorobowych, kolejna wizyta u ginekologa może nastąpić po rozpoczęciu współżycia seksualnego. I rzecz jasna nie należy o niej zapominać. Dorosłe kobiety prowadzące życie seksualne, powinny poddawać się badaniom ginekologicznym, co najmniej raz w roku. Dotyczy to również kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym i brakiem symptomów chorobowych narządów układu rozrodczego.

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na chorobę, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Na przykład w Gabinecie Lekarskim Ginekologia Położnictwo USG w Ostródzie. Warto też pamiętać, że nieprawidłowości dotyczące infekcji intymnych również są wskazaniem do wizyty u ginekologa. Nie należy próbować samodzielnie leczyć takich schorzeń domowymi sposobami czy lekami dopochwowmi dostępnymi bez recepty. Kobiety w okresie menopauzy i po menopauzie mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi, raka trzonu macicy lub raka jajnika. Zwłaszcza jeśli w ich rodzinie występowały przypadki tych nowotworów. W takiej sytuacji należy zwiększyć częstotliwość badań ginekologicznych, do co najmniej raz na pół roku.