Popularyzacja metod wybielania zębów sprawiła, że olśniewająco biały uśmiech, przestał być luksusem, a stał się dostępny dla każdego. Dziś bez przeszkód możemy poprawić estetykę swojego uzębienia w gabinecie dentystycznym lub przy pomocy drogeryjnych preparatów. Wyzwaniem są jednak zęby martwe, które z dużym oporem poddają się wybielaniu. Jak przywrócić im atrakcyjny wygląd? Skuteczny sposób znają specjaliści z kliniki Stomatologia Wodecki w Jastrzębiu-Zdroju.

Martwy ząb, czyli jaki?

Martwy ząb to ząb pozbawiony miazgi, czyli żywej tkanki odpowiadającej za odżywianie uzębienia. W jaki sposób dochodzi do jej utraty? Najczęściej na skutek zaawansowanej choroby próchnicowej. Jak wyjaśnia dentysta z kliniki Stomatologia Wodecki:

„Martwe zęby zwykle poddawane były wcześniej leczeniu endodontycznemu z użyciem baru, jodu bądź srebra. Pierwiastki te powodują, że leczony ząb nabiera nieestetycznej barwy. Staje się pomarańczowy, czerwonawy, a w większości przypadków – widocznie szarzeje. Jest to dla pacjentów trudne do zaakceptowania, zwłaszcza gdy ząb jest widoczny dla rozmówców. Na szczęście współczesna stomatologia estetyczna, wie, jak sobie z tym poradzić.”

W jaki sposób wybiela się martwe zęby?

Technika wybielania martwych zębów różni się od mechanizmu wybielania zębów żywych. W ich przypadku substancja czynna zawsze aplikowana jest od zewnątrz. Z kolei, jeśli chodzi o zęby martwe, to przebarwienie tworzy się od środka, dlatego stomatolog musi działać od wewnątrz. Zabieg rozpoczyna się więc od powtórnego otwarcia martwego zęba i opracowania jego komory. Następnie specjalista zabezpiecza korzeń zębowy, by substancja wybielająca nie podrażniała wrażliwych tkanek w okolicy wierzchołka zębodołu.

Potem dentysta umieszcza w komorze zęba specjalny preparat przeznaczony do wybielania zębów martwych i zabezpiecza ząb tymczasowym opatrunkiem. Wkładkę wymienia się, co kilka dni, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu wybielenia. Po zakończeniu zabiegu komora zęba zostaje ponownie zamknięta i zabezpieczona kompozytowym wypełnieniem. Czy przedstawiona wyżej procedura medyczna jest bolesna? Nie, ale może sprawić pacjentowi pewien dyskomfort.

Czy istnieje inna alternatywa dla wybielania martwych zębów?

Wybielanie martwego zęba od wewnątrz ma pewne ograniczenia – ząb może nie wybielić się całkowicie, może też po kilku latach ponownie ściemnieć. W związku z tym klinika Stomatologia Wodecki oferuje swoim pacjentom inne rozwiązanie tego estetycznego problemu. Chodzi o wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Jest to droższa usługa, ale pozwala na uzyskanie trwałego i w pełni satysfakcjonującego rezultatu.

Podsumowując, martwe zęby można wybielić, ale wiąże się to z ponownym otwarciem zęba, a sam zabieg nie zawsze daje pożądany efekt. Sposobem na trwałą metamorfozę jest montaż wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.