Wypalenie zawodowe lub zwyczajny brak motywacji to główne przyczyny problemów z efektywnością w pracy. Walka z nimi we własnym zakresie jest niezwykle trudna i najczęściej nie przynosi spodziewanych rezultatów, dlatego lepszym wyborem będzie pomoc specjalisty. Doświadczony coach zapewni nam wsparcie w trudnym okresie, wskazując jednocześnie możliwości zmotywowania się do skuteczniejszego działania – nie tylko na polu zawodowym.

Kiedy zdecydować się na pomoc coacha?

Zastój zawodowy może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy nie umiemy odnaleźć motywacji do wydajniejszej pracy. Może to być związane np. z depresją, której leczeniem zajmuje się psychoterapeuta. Nierzadko jednak problem nie jest aż tak złożony i nie wymaga specjalistycznej terapii – w takim wypadku lepszym wyborem będzie coaching. Na taką pomoc zdecydujmy się więc wtedy, gdy praca nie przynosi nam satysfakcji, nie jesteśmy efektywni i nie umiemy zwiększyć naszej zawodowej wydajności.

Wsparcie coacha jest też niezwykle przydatne w przypadku problemów w życiu prywatnym. Zaproponowane przez specjalistę rozwiązania mogą nam również pomóc w osiągnięciu lepszych wyników sportowych. Zdecydowanie najczęściej treningi motywacyjne polecane są osobom ze wspomnianym wypaleniem zawodowym. Kompletny proces składający się z kilku  sesji proponuje swoim klientom gabinet Inspirito prowadzony przez doświadczonego coacha – Joannę Pulkowską-Ulfig. Na czym jednak dokładnie polega wsparcie trenera rozwoju osobistego i czy na pewno dzięki takiej terapii wyeliminujemy problemy z niską efektywnością zawodową?

Na czym polega wsparcie coacha dla osób wypalonych zawodowo?

Praca w nieustannym stresie, wiele zadań koniecznych do zrealizowania w krótkim czasie, konieczność spędzania w firmie godzin nadliczbowych – funkcjonowanie w takim trybie najczęściej doprowadza do wypalenia zawodowego. Tracimy tym samym chęć rozwoju i poszerzania swoich kompetencji, co może przekładać się nie tylko na brak awansu, ale nawet zwolnienie. Coach w trakcie prowadzonych sesji zapozna się z naszą sytuacją, analizując ją dokładnie, ale jednocześnie nie zapewni gotowych rozwiązań na przyszłość.

Specjalista wskaże natomiast nasze kluczowe cechy, określając tym samym potencjał, jakim dysponujemy. Najważniejszym zadaniem coacha jest zmotywowanie klienta do działania. To właśnie dzięki coachingowi będziemy w stanie wyjść poza tzw. strefę komfortu. Niekiedy może to wiązać się nawet z radykalnymi środkami, takimi jak np. zmiana miejsca pracy. Zwiększenie wiary we własne możliwości przekłada się z kolei na lepszą efektywność zawodową, dlatego warto w takiej sytuacji postawić właśnie na motywujący coaching.