Manicure hybrydowy to jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach zabiegów stylistycznych wykonywanych na paznokciach. Zdarza się, że przeciwnicy hybryd głośno mówią o jego wielu rzekomych negatywnych skutkach. Jednak jaka jest prawda? Okazuje się, że nie jest to takie oczywiste, a jego bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od tego, czy jego wykonaniem zajmują się profesjonaliści. Z pomocą specjalisty z Salonu AleksaNails rozpatrzyliśmy najważniejsze kwestie.

Hybryda a kondycja paznokci

Chociaż mogłoby się wydawać, że manicure hybrydowy to wyjątkowo nowoczesny wynalazek, okazuje się, że pierwsze światłoutwardzalne lakiery powstały jeszcze w połowie lat 90. Oznacza to, że ich składy oraz technologia, z której korzysta się w salonach kosmetycznych, są stale ulepszane już od ponad 25 lat.

Na przestrzeni tylu lat eksperci zdążyli już poznać tajniki preparatów oraz metod na tyle mocno, by wiedzieć, jak postępować, aby stylizacja lakierem hybrydowym była jak najbardziej bezpieczna dla paznokci i organizmu.

Największym zagrożeniem, jakie może występować w przypadku wykonywania stylizacji paznokci lakierami hybrydowymi, są nieprofesjonalni i nieodpowiedzialni styliści. To ich niedociągnięcia w pracy, mogą realnie stwarzać szansę na pojawienie się kłopotów.

Dodaje ekspertka z Salonu AleksaNails.

Ignorowanie zasad utrzymania sterylności miejsca pracy, czy też brak przygotowania w kwestiach technicznych, które skutkują nieprawidłowym przygotowaniem płytki paznokcia, czy też nieodpowiednim usuwaniem stylizacji. To jedne z przykładów, które mogą prowadzić do uszkodzenia płytki, powstawania przebarwień, czy też innych tego typu problemów.

Z tego powodu na jakiekolwiek zabiegi, które ingerują w stan paznokci, podobnie jak skóry, powinno się wybierać jedynie do sprawdzonych i profesjonalnych salonów. W tym przypadku najlepszą rekomendacją są zadowolone klientki, których nie brakuje wśród miłośniczek Salonu AleksaNails.

Manicure hybrydowy wywołuje czerniaka podpaznokciowego — fakt, czy mit?

Do wykonania manicure hybrydowego niezbędne jest użycie lampy, która emituje promieniowanie ultrafioletowe. Nawiązując do tego od wielu lat, pojawiają się różne informacje mówiące o jego możliwym wpływie na ryzyko zachorowania na nowotwór, jakim jest czerniak podpaznokciowy.

Okazuje się, że promieniowanie UVA może wpływać na degradację włókien elastyny i kolagenu oraz powstawanie mutacji DNA, które mogą prowadzić do nowotworów.

W tym przypadku warto jednak pamiętać, że promieniowanie emitowane przez tego typu lampy jest właściwie znikome, dlatego szansa jego negatywnego oddziaływania w kierunku powstawania mutacji nowotworowych jest bardzo mała. Płytka paznokcia zatrzymuje całkowicie promieniowanie UVB, a UVA przepuszcza w nieznacznym stopniu. Jednym z doskonałych sposobów na ochronę skóry przed ewentualną możliwością tego typu zagrożenia, jest użycie filtru SPF na dłonie.