Na całym świecie specjaliści wciąż walczą o lepsze samopoczucie ludzi. Problemy, jakie przytłaczają każdego z nas, często są przyczyną samobójstw, odizolowania się od innych i chęci ucieczki czy też brakiem energii. Na szczęście w ostatnich latach stało się popularne mówienie o depresji nie jako wymysłu, ale jako chorobie i wizyta u specjalisty nieuznawana jest za coś nadzwyczajnego. Czym jest depresja i czy da się ją wyleczyć?

Co nazywamy depresją?

Powszechnie uznaje się, że depresja to zaburzenie afektywne, którego skutkiem jest złe samopoczucie, poczucie braku sensu istnienia, negatywne postrzeganie świata oraz brak chęci do wykonywania dowolnej czynności.

Jak rozpoznać depresje?

Każdy człowiek jest inny, dlatego również można zauważyć różne objawy zaburzenia.

Do najczęstszych objawów depresji zalicza się:

  • Brak energii – zdarza się, że nawet podstawowe czynności życiowe bywają dla osób bardzo trudne do wykonania
  • Zaburzenia snu – tutaj są dwie opcje albo sen jest niespokojny, albo trwa zbyt długo
  • Niska samoocena
  • Brak radości i obniżony nastrój– rzeczy oraz sytuacje, które kiedyś cieszyły, podczas depresji nie wpływają pozytywnie na nastrój
  • Obwinianie się o wszystkie wydarzenia
  • Zaćmienia w pamięci- niezrozumienie prostych spraw, zaburzenie w orientacji 
  • Myśli oraz zachowania samobójcze
  • Zmiana apetytu – jedni przestają jeść, a drudzy przeciwnie, wpadają w kompulsywne objadanie się
  • Problemy zdrowotne – częste bóle głowy, brzucha, problemy z wypróżnianiem się.

Dodatkowo specjaliści w przypadku diagnozowania zwracają uwagę na wygląd oraz zachowanie człowieka. Osoba chorująca na depresję często ma stały i zamyślony wyraz twarzy, a sposób mówienia jest prosty i wolny bez dodatkowych podkreśleń. Warto również zwrócić uwagę, że niektórzy są zdenerwowani- drżą im ręce lub nogi, stawiają niepewne kroki oraz mogą być spowolnieni.  

Jak leczyć depresję?

Pierwszym podstawowym krokiem jest zgłoszenie się osoby chorej do specjalisty. Ten po przeprowadzeniu wywiadu, konsultacji jest w stanie określić, czy pacjent potrzebuje tylko regularnych wizyt u terapeuty, czy musi wspomóc swój organizm lekami. Czasami zdarza się, że złe samopoczucie wynika z niedoborów witamin, dlatego warto wykonać kompleksowe badania. Należy pamiętać, że depresję można wyleczyć, a nie leczona często prowadzi do negatywnych skutków.

Jak widać, wizyta u specjalisty jest zalecana w przypadku dowolnych z podanych powyżej objawów. Lekarz psychiatra Andrzej Wilk prowadzi swój specjalistyczny gabinet psychiatryczny od ponad 30 lat w Dębicy. Głownie zajmuje się indywidualnym leczeniem zaburzeń psychicznych i dodatkowo od 25 lat pracuje na stanowisku biegłego sądowego w dziedzinie psychiatrii i uzależnień od alkoholu. Lekarz psychiatra dzięki swojemu długoletniemu doświadczeniu doskonale wie, jak podejść do pacjentów, aby ich zrozumieć oraz im pomóc.