Domy opieki, zwane niekiedy domami spokojnej starości, niekiedy wciąż kojarzą się negatywnie. Prywatne placówki tego typu oferują jednak coraz wyższe standardy, a konkurencja między nimi powoduje, że podopieczni takich ośrodków mogą liczyć na komfortowe warunki i ciekawą animację czasu wolnego. Na co zwracać uwagę wybierając dom seniora dla najbliższych?

Przede wszystkim profesjonalna całodobowa opieka

Podstawą działalności domu seniora powinna być przede wszystkim profesjonalna opieka personelu i możliwość jej dostosowania do każdego podopiecznego. Renomowane placówki opiekuńcze, takie jak Dom opieki Marion z Mazowsza, zapewniają całodobową pomoc medyczną, duszpasterską, a także organizację czasu wolnego. Standardem jest zatrudniony na stałe lekarz medycyny rodzinnej oraz personel pielęgniarski, który w każdej chwili gotowy jest służyć podopiecznym ośrodka. Dostęp do opieki medycznej jest niezwykle istotny, szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku i schorowanych. Dzięki temu komfort odczuwają nie tylko podopieczni, ale także ich rodziny, które nie muszą martwić się o bezpieczeństwo najbliższych. W przypadku seniorów ze szczególnymi schorzeniami, warto dowiedzieć się, czy ośrodek jest w stanie zapewnić specjalistyczną opiekę, na przykład dla osób z demencją czy chorobą Alzheimera.

Swoboda i komfort podopiecznych

Dom seniora powinien cechować się przyjazną atmosferą. Jego podopieczni powinni czuć się jak goście, a nie jak pacjenci. W placówkach tego typu nie może być miejsca na jakikolwiek rygor i surowość. Ważny jest kulturalny i przyjazny personel, ale także wnętrze i otoczenie ośrodka. Warto zwracać uwagę na położenie – bardzo dobrze, jeśli przy ośrodku znajduje się ogród lub inny teren zielony, który może służyć podopiecznym do spacerów. Wnętrze takiego domu powinno być przyjaźnie urządzone i kojarzące się raczej z hotelem, niż szpitalem.

Animacja czasu wolnego

Bardzo ważna dla ludzi w podeszłym wieku jest możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego. Dom opieki powinien umożliwiać realizację pasji, spotkania towarzyskie czy wspólne spacery. Bardzo ważne dla komfortu seniorów jest organizowanie przez personel ośrodka zajęć aktywizacyjnych, takich jak na przykład:

  • zajęcia ruchowe
  • zajęcia rehabilitacyjne
  • treningi pamięci
  • warsztaty kulinarne, plastyczne itp.
  • zajęcia z obsługo komputera

Organizacja czasu wolnego zdecydowanie podnosi jakość życia seniorów – czują się oni potrzebni jako część społeczności. Aktywność pozwala uchronić podopiecznych przed nudą i obniżeniem nastroju.