Każdy z nas bez trudu potrafi rozpoznać te najczęściej występujące oznaki alergii, czyli katar, łzawienie oczu oraz wysypkę. Wiemy też o tym, że w pewnych przypadkach wystąpić może wstrząs anafilaktyczny. Rzadko kiedy mamy jednak świadomość, jak groźne jest dla naszego życia i do czego może prowadzić nieleczenie alergii. W artykule przedstawiamy oznaki alergii oraz jej skutki.
Typowe i mniej typowe objawy alergii
Do najbardziej charakterystycznych symptomów alergii należy alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny oraz łzawienie oczu. Główna przyczyna kataru to podrażnienie błony śluzowej przez pyłki roślin, roztocza kurzu, pleśń czy alergeny zwierzęce. Alergicy uskarżają się na niego szczególnie wiosną, gdy pylenie drzew, krzewów i traw jest intensywne. Deszcz poprawia nieco stan zdrowia, ponieważ alergeny zostają wówczas zmyte na ziemię. Jeśli zauważymy u siebie katar oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu wraz z nadejściem wiosny, powinniśmy zgłosić się do alergologa, który wykona specjalne testy uczuleniowe. Pozwolą one sprawdzić, które dokładnie substancje powodują uczulenie.
Alergia może prowadzić też do wystąpienia zmian skórnych, co najczęściej jest reakcją na alergeny pokarmowe lub wziewne. Wysypka pojawia się na policzkach i skórze głowy, a następnie na tułowiu i w zgięciach łokci. Może pojawić się już w pierwszym miesiącu życia. U dorosłych dodatkowym objawem jest przerzedzenie włosów na głowie oraz bocznych części brwi. Ponadto węzły chłonne mogą ulec powiększeniu. Zwężenie światła dróg oddechowych to kolejna reakcja alergiczna, której zauważalnym objawem jest świszczący oddech, kaszel i duszności. Gwałtowną odpowiedzią organizmu na kontakt z alergenem jest wstrząs anafilaktyczny, który przejawia się obrzękiem błony śluzowej, dusznością, przyspieszonym oddechem, a także przyspieszeniem lub zwolnieniem tętna oraz obniżeniem ciśnienia krwi. Wymaga on natychmiastowej pomocy pogotowia ratunkowego.
Wymienione symptomy są powszechnie znane i rozpoznawalne. Istnieją jednak również takie, których nie łączymy z alergią, ale mogą na nią wskazywać. Do tych należeć będą trudności z koncentracją wynikające z kataru siennego, który znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Ponadto występować mogą bezsenność oraz drażliwość spowodowane zarówno samą alergią, jak i niektórymi środkami podawanymi w ramach leczenia alergii. Niekiedy pojawia się również depresja, spadek nastroju czy poczucie ogólnego rozbicia. W takiej sytuacji konieczne może być podanie obok leków na alergię także leków antydepresyjnych.
Alergia jako przyczyna chorób
Nieleczona alergia to przede wszystkim źródło ogromnego dyskomfortu. W dużym stopniu utrudnia ona bowiem normalne życie, jak pokazaliśmy już powyżej. Musimy jednak wiedzieć, że brak odpowiedniej terapii będzie miał poważne skutki dla naszego zdrowia. Nie warto zatem zwlekać i jak najszybciej po zauważeniu objawów wskazujących na alergię, udać się do gabinetu alergologicznego. Ze względu na powszechny charakter problemu, jakim jest alergia i wszelkiego rodzaju uczulenia, bez problemu znajdziemy dobrego specjalistę. I tak na przykład pacjentom z Wodzisławia Śląskiego i okolic pomoc w diagnostyce i leczeniu alergii oferuje doktor Justyna Tacik-Schwan. Wyjaśnijmy jednak, czym grozi bagatelizowanie alergii.
Jednym z groźnych powikłań występujących zarówno u dorosłych, jak i dzieci jest astma oskrzelowa. To choroba, która prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oskrzelowych. Powoduje nawracające ataki duszności, świszczący oddech, kaszel oraz ucisk w klatce piersiowej. U połowy chorych na astmę jej przyczyną jest właśnie nieleczona alergia. Brak specjalistycznej opieki oraz odpowiednich środków powodować może również częstsze zapadanie na infekcje górnych dróg oddechowych, czyli przeziębienia, anginę oraz grypę. Te natomiast negatywnie oddziałują na funkcjonowanie nie tylko samego układu oddechowego, ale również serca. Innym skutkiem alergii będzie zapalenie zatok, które wiąże się z powikłaniami takimi jak zapalny obrzęk powiek, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, a nawet zapalenie opon mózgowych. Zapalenie ucha środkowego będące efektem nieleczonego kataru siennego prowadzić może natomiast do głuchoty. Zdecydowanej większości tych powikłań unikniemy poprzez wczesne zdiagnozowanie alergii oraz podjęcie leczenia.