Akupunktura to wywodząca się z krajów azjatyckich metoda naturalnego leczenia różnych schorzeń. Podczas akupunktury ciało chorego nakłuwane jest igłami w różnych miejscach. Nie są to miejsca przypadkowe, ale starannie wybrane na podstawie powiązań różnych obszarów ciała z innymi. Akupunktura przynosi ulgę i jest w stanie pomóc pacjentom w wielu schorzeniach.

 

Na czym polega akupunktura?

O to, skąd wywodzi się i na czym polega akupunktura, zapytaliśmy eksperta firmy Tunga Gabinet Odnowy Biologicznej ze Świdnicy. Okazuje się, że akupunktura jest jedną z najstarszych znanych ludzkości metod leczenia różnych chorób.  Jest ona znana bowiem już od około 4000 roku przed naszą erą. Historia akupunktury zaczęła się w obecnych Chinach, a początkowo do akupunktury stosowano ostre odłamki skalne. Z czasem akupunktura przeszła sporo zmian, a na przestrzeni wieków do nakłuwania punktów na ciele stosowane były szpikulce z drewna, kości, kamienia, a z czasem igły z brązu, żelaza a nawet złota czy srebra. Obecnie do akupunktury stosowane są jednorazowe, sterylne igły.

Miejsca nakłuć nie są przypadkowe, bowiem różne obszary naszego ciała są ze sobą połączone. Akupunktura ma za zadanie przywrócić równowagę fizjologiczną i metaboliczną organizmu, wzmocnić go, pomóc w walce z bólem i schorzeniami poprzez pobudzenie układu krwionośnego do bardziej intensywnej pracy. Jest to metoda medycyny naturalnej, która obecnie coraz częściej wraca do łask i doceniana jest jako sposób walki z różnymi problemami. Często też metody naturalne łączone są z tradycyjnym leczeniem.


Bezpieczeństwo akupunktury

Czy leczenie igłami jest bezpieczne? Akupunktura wydaje się wielu osobom bolesna i niebezpieczna, ale zupełnie tak nie jest. Przede wszystkim igły są odpowiednio cienkie, a osoba zajmująca się akupunkturą doświadczona, więc poczuć można jedynie lekki uszczypnięcie. Do tego w gabinetach akupunktury i medycyny naturalnej coraz częściej stosowane są jednorazowe igły, które po zabiegu są po prostu utylizowane, a w innych gabinetach każdy pacjent ma swój zestaw igieł, które są po jego wizycie sterylizowane i stosowane tylko dla niego. Nie ma więc ryzyka zakażenia się żadną chorobą podczas akupunktury.

Akupunktura, jak każda metoda, ma pewne przeciwwskazania, ale są one minimalne. Akupunktury nie mogą stosować osoby z hemofilią (nawet niewielkie przerwanie tkanek prowadzi u nich do trudnego do zatrzymania krwotoku), nie zaleca się jej także w czasie ciąży, karmienia piersią i podczas miesiączki i w miejscach, w których występują ropnie, owrzodzenia czy poważne zmiany skórne. Poza tym jest to metoda bezpiecznie stosowana u pacjentów w każdym wieku i stanie zdrowia.