Nowoczesna dietetyka opiera się na zaawansowanych narzędziach oraz technologiach, które umożliwiają precyzyjną diagnostykę oraz dobór właściwych zaleceń żywieniowych. Jednym z takich specjalistycznych rozwiązań jest analiza składu ciała metodą bioelektrycznej impedancji (BIA), wykonywana przez dietetyków zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. W jakim celu jest ona wykonywana i na czym polega? Odpowiadamy.

Metoda bioelektrycznej impedancji, czyli analiza ogólnej kondycji człowieka

Analiza składu ludzkiego ciała przy pomocy analizatora to nie tylko pomiar masy mięśniowej czy procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Badanie, wykonywane w poradniach żywieniowych, pozwala dietetykom poznać inne ważne parametry, istotne dla dalszej profilaktyki, takie jak: wskaźnik masy BMI (Body Mass Index), poziom nawodnienia organizmu, przemiany materii oraz gęstości mineralnej kości. Analizator wskazuje również wiek metaboliczny pacjenta, czyli ogólny stan i kondycję organizmu.

Pomiary analizatorem można wykonywać u prawie wszystkich zdrowych osób w wieku od 5 do 99 lat, nie jest ono zalecane kobietom w ciąży i u osobom posiadającym rozrusznik serca. W przypadku dzieci w wieku od 7 do 17 lat jedyne dostępne wskaźniki analizy składu ciała to: masa ciała i procentowa ilość tkanki tłuszczowej.

Badanie składu ciała

Badanie analizatorem wraz z omówieniem uzyskanych wyników trwa około 20 minut, jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. Analizatory składu ciała wyposażono w system elektrod, przez które przechodzą sygnały elektryczne o niskim natężeniu – gdy napotkają one opór w postaci tkanki tłuszczowej lub mięśni, przypisują im określone wartości, co umożliwia dokonanie gruntownych pomiarów struktury organizmu. Sygnałom trudniej jest przejść przez otłuszczone, pozbawione płynów warstwy, szybciej natomiast przenikają przez mięśnie oraz organy wewnętrzne, dając kompletny obraz budowy ciała. Kompleksową analizę można wykonać w łódzkiej poradni Dietetyka Małgorzaty Maciejewskiej, która jako dyplomowany dietetyk i absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego wyspecjalizowała się w promowaniu zdrowego stylu życia, sporządzaniu analiz składu ciała oraz indywidualnych jadłospisów.

Kluczową rolę w analizie składu ciała odgrywa odpowiednie przygotowanie do zabiegu. 2-3 godziny przed badaniem nie należy jeść ani pić, a w dniu planowanej wizyty u dietetyka nie wolno również pić kawy ani herbaty – radzi Małgorzata Maciejewska, i dodaje: nie zaleca się też wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego 48 godzin przed realizacją pomiarów.