Badanie cytologiczne to jedna z podstawowych metod diagnostyki laboratoryjnej. Polega na analizie mikroskopowej preparatu złożonego z komórek ciała. Metoda ta jest szeroko stosowana w medycynie, szczególnie w diagnostyce onkologicznej. Korzysta z niej na przykład Gabinet Lekarski dr n. med. Przemysław Pięta. W artykule przedstawiamy czym jest ginekologiczna wersja badania i jakie znaczenie ma w wykrywaniu chorób nowotworowych.

Co trzeba wiedzieć o cytologii?

Każda kobiet powinna regularnie monitorować stan swojego zdrowia. Jedną z procedur, o których należy pamiętać jest  cytologia czyli podstawowe badanie ginekologiczne służące do diagnozowania raka szyjki macicy. Wykonywanie go jest zalecane zarówno dla nastolatek, jak i kobiet dorosłych w wieku rozrodczym. Cytologia pozwala na wczesne wykrycie podejrzanych zmian, zapobiega aż 80% przypadków nowotworów. Jest też sposobem na rozpoznanie zakażenie wirusem HPV - czynnika ryzyka powstawania nowotworu. Dodatkowo badanie cytologiczne umożliwia diagnostykę stanu nabłonka pochwy. I ocenę efektywności środków hormonalnych oraz u niektórych pacjentek określenie terminu owulacji i czasu trwania II fazy cyklu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o badaniu cytologicznym? Jest procesem bezbolesnym, aczkolwiek może powodować niewielkie dolegliwości u niektórych pacjentek podczas pobierania materiału nabłonkowego. Zabieg odbywa się na fotelu ginekologicznym, gdzie lekarz wprowadza wziernik do pochwy i rozszerza jej ściany. Następnie, przy użyciu szczoteczki, pobiera nabłonek i zabezpiecza go w sposób zależny od wersji testu. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut i wymaga od pacjentki wcześniejszego przestrzegania kilku zasad. Takich jak powstrzymywanie się od stosunków płciowych i przyjmowania leków dopochwowych na 4 dni przed pobraniem materiału do badania. Ponadto cytologii nie należy wykonywać w czasie miesiączki.

Częstotliwość i wskazania do badania

W Gabinecie Lekarskim dr n. med. Przemysława Pięty przeprowadza się badania cytologiczne, które dzielą się na klasyczne i płynne. Pierwsze testy zaleca się wykonywać w wieku 20-25 lat lub po rozpoczęciu życia seksualnego, a kolejne badania - co roku. W przypadku cytologii płynnej - co 2 lata. Kobiety, które zmieniają często partnerów seksualnych, powinny jednak wykonywać badania co rok, ponieważ zwiększa to ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wskazania do badania to też:

  • upławy o nieprzyjemnym zapachu,

  • krwawienie z szyjki macicy po stosunku,

  • ból szyjki macicy podczas stosunku.

Jak już wspominaliśmy, cytologię można wykonać w poznańskim gabinecie lekarskim działającym od 1993 roku.