Czerniak to poważny nowotwór skóry, który wywodzi się z komórek barwnikowych. Czym dokładnie jest ten rodzaj raka oraz jak się objawia? Co może go powodować? Jak wygląda diagnoza czerniaka? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule, a także przybliżymy ofertę lekarza onkologa Zygmunta Stupieńko.

Czym jest czerniak?

Czerniak jest najniebezpieczniejszym rodzajem raka skóry. Rozwija się w komórkach barwnikowych, zwanych melanocytami, które odpowiedzialne są za kolor naszej skóry, oczu oraz włosów. Nowotwór ten może rozprzestrzeniać się przez krew i układ limfatyczny do odległych narządów. Należy zaznaczyć, że czerniak nie zawsze występuje w skórze – czasami zlokalizowany jest również na błonach śluzowych: w jamie ustnej, oku czy na wargach sromowych. Natomiast jeśli chodzi o przyczyny rozwoju choroby, to znaczenie mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Ryzyko czerniaka jest zwiększone u osób, które: posiadają jasną karnację oraz dużą liczbę pieprzyków, w dzieciństwie były narażone na stałe działanie promieniowania słonecznego bądź wywołane nim poparzenia. Co więcej, nowotwór ten może występować rodzinnie.

Jak objawia się czerniak?

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie czerniaka to większe szanse na wyleczenie. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie rany, które nie ustępują, nietypowe guzy bądź wysypki czy zmiany na skórze oraz istniejące pieprzyki. Czerniak najczęściej występuje na nogach, plecach lub karku. Jednak trzeba mieć na uwadze, że może pojawić się również na innych miejscach na ciele. Nowotwór może przybierać mocno nieregularny kształt z poszarpanymi krawędziami. Czerniaki są zwykle wielokolorowe i mają różne odcienie – brązowe z czarnymi, czerwonymi lub niebieskimi przebarwieniami. Przy zaawansowanej postaci zmiany są często uwypuklone ponad poziom skóry i w wielu przypadkach mogą być owrzodziałe. Niepokojącym objawem są również te zmiany, których średnica wynosi więcej niż 6 mm. Istotnym sygnałem może być także powiększenie węzłów chłonnych w okolicy, w której rozwinął się czerniak.

Jak można zdiagnozować czerniaka?

Jeśli w grę wchodzi zagrożenie takie jak czerniak, niezwykle ważną kwestią jest walka z czasem. Wszelkie symptomy powinny być zauważone już w pierwszej fazie, ponieważ ryzyko powstania przerzutów jest bardzo wysokie. Dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, np. Prywatnego Gabinetu Lekarskiego Onkologa Zygmunta Stupieńko w Słubicach. Lekarz od ponad dwóch dekad zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem takich nowotworów jak: czerniak, białaczka, chłoniak, kostniak, mięsak, mięśniak, blastomia, rak wątroby, naczyniak, rak oskrzeli czy rak mózgu. Do przeprowadzenia oceny zmian podwyższonego ryzyka niezbędne jest dokładne badanie lekarskie – m.in. analiza dermatoskopowa skóry; rozpoznanie nowotworu potwierdza się na podstawie histopatologicznego badania wycinka zmiany barwnikowej. Standardowo wykonuje się także RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej. W zależności od rodzaju i wielkości czerniaka stosuje się u pacjentów odpowiednie leczenie, polegające m.in. na wycięciu zmiany.