Na całym świecie bardzo duża liczba osób cierpi z powodu różnego rodzaju chorób. Niekiedy skutkiem niektórych schorzeń jest brak możliwości leczenia farmakologicznego, a także swobodnego funkcjonowania. Wówczas jedno z najlepsze rozwiązań stanowi skorzystanie z opcji w hospicjum. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat tego typu instytucji, a także poznajmy jej najważniejsze rodzaje. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Czym dokładnie jest hospicjum i jakie wyróżniamy jego rodzaje?

Pojęcie hospicjum odnosi się do pewnego rodzaju placówki medycznej przeznaczonej dla osób wymagających stałej opieki. Tego rodzaju miejsca są kojarzone przede wszystkim z osobami w podeszłym wieku, jednak mogą one być poświęcone również dzieciom oraz młodzieży. Ten bowiem rodzaj instytucji jest przeznaczony dla osób nieuleczalnie bądź przewlekle chorych. W związku z tym wyróżniamy tutaj kilka rodzajów hospicjów w tym między innymi hospicjum dla dorosłych, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, opiece podlegają ciężko chore osoby dorosłe. Oprócz tego istnieją również hospicja dla dzieci oraz perinatalne, w których z kolei sprawuje się opiekę nad nienarodzonymi jeszcze dziećmi, w przypadkach gdy istnieje pewność o narodzeniu z ciężką chorobą bądź upośledzeniem. Warto tutaj wspomnieć również o hospicjum domowym.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy hospicjum?

Jak widać, hospicja takie jak Hospicjum im Jana Pawła II z Torunia mają za zadanie zapewnić osobie przewlekle chorej profesjonalną opiekę w celu choć częściowego zmniejszenia jej cierpienia w ostatniej fazie życia. Opiekę hospicyjną należy zapewnić co najmniej, w momencie gdy dalszy przewidywany czas życia pacjenta wynosi maksimum 6 miesięcy lub gdy istnieje ryzyko urodzenia się przewlekle chorego dziecka. W takich placówkach można liczyć na całodobową oraz przede wszystkim kompleksową opiekę nad osobami umierającymi. Mowa tutaj również o niezbędnej pomocy psychologicznej członkom zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny.