Jedną z dość popularnych usług oferowanych przez stomatologów jest skaling. Zabieg ten ma na celu usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się przede wszystkim w okolicach szyjek zębowych. Kamień nazębny może powstawać zarówno pod dziąsłami, jak i nad nimi i jest dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii. Skaling pozwoli uniknąć problemów z różnymi chorobami dziąseł.

Skaling – czym jest i jakie są jego metody?

Wiele chorób dziąseł, takie jak próchnica i parodontoza spowodowane są rozwojem bakterii. Bakterie mogą rozwijać się w miejscach, gdzie osadził się kamień nazębny. W celu uniknięcia tak poważnych problemów zdrowotnych, lekarz stomatolog Bąkowska-Skowalczyńska Aleksandra zaleca wykonanie zabiegu, jakim jest skaling. Zabieg ten polega na usuwaniu kamienia nazębnego.

Wyróżnić można dwa rodzaje skalingu. Pierwszy z nich to skaling naddziąsłowy, a drugi to skaling poddziąsłowy. Pierwszy z wymienionych zabiegów jest najpopularniejszym rodzajem skalingu i polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Z kolei drugi z wymienionych rodzajów ma na celu usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się pod powierzchnią dziąseł.

Stomatolodzy usuwają kamień nazębny kilkoma różnymi metodami. Do najpopularniejszych należą:

      ·        metoda tradycyjna,

      ·        metoda mechaniczna,

      ·        metoda ultradźwiękowa,

      ·        metoda dźwiękowa,

      ·        metoda laserowa,

      ·        metoda chemiczna.

Skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy

Skaling naddziąslowy to zabieg mający na celu oczyszczenie koron zębowych z osadzonego na nich kamienia nazębnego. Najczęściej skaling naddziąsłowy wykonywany jest za pomocą ultradźwięków. W trakcie wykonywania zabiegu, stomatolog przykłada końcówkę skalera do miejsc, gdzie znajduje się kamień. Następnie ultradźwięki i woda uderzają w cząsteczki kamienia nazębnego, czego skutkiem jest jego pękanie i odrywanie się od trzonu zębów. Zabieg skalingu naddziąsłowego kończy się wypolerowaniem oczyszczonych zębów, dzięki czemu pacjent posiada gładką powierzchnię na zębach, która jest zabezpieczona przed ponownym osadzaniem się kamienia na zębach.

Skaling poddziąsłowy to zabieg mający na celu usunięcie kamienia nazębnego, który osadził się w kieszonce dziąsłowej, czyli poniżej linii dziąsła. Do przeprowadzenia tego zabiegu stomatolodzy wykorzystują skalery ultradźwiękowe oraz kirety, czyli specjalistyczne urządzenia dentystyczne. Odpowiednie wygięcie kiretów umożliwia dostęp do wszystkich szczelin znajdujących się w jamie ustnej. Jeśli stomatolog oczyści szyjki zębowe z kamienia nazębnego, następnie wykonuje ich polerowanie. To sprawia, że kamień nazębny nie będzie się osadzał w tak szybkim tempie, jak wcześniej. Dodatkowo po zabiegu można wykonać fluoryzację. Jej celem jest wzmocnienie korzenia zęba.

Usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć poważniejszych problemów z zębami i dziąsłami. W zależności od tego, gdzie osadził się kamień nazębny, stomatolog wykona na nas zabieg skalingu naddziąsłowego lub poddziąsłowego.