Jaskra to choroba narządu wzroku, która zwykle kojarzona jest z osobami starszymi. Niestety dotyka też osób młodszych, w tym także dzieci. Znany jest przykład śpiewaka Andrea Bocellego, który stracił wzrok z powodu jaskry w wieku 12 lat. Rozpoznanie jaskry młodzieńczej jest trudne, ponieważ zwykle choroba ta nie daje widocznych objawów. Niemniej jednak brak skutecznego leczenia może doprowadzić do ślepoty. W jaki sposób diagnozuje się tę chorobę?

Przyczyny jaskry młodzieńczej

Przyczyny rozwoju jaskry u dzieci i młodzieży nie zostały jasno sprecyzowane. Przypuszcza się, że na skutek niewłaściwie wykształconego kąta przesączania dochodzi do upośledzenia odpływu cieczy wodnistej z oka.  Powoduje to wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, czego efektem jest uszkodzenie, a często nawet zanik nerwów wzrokowych, co prowadzi do utraty wzroku. Jaskra u młodszych pacjentów może rozwinąć się także na podłożu genetycznym. Specjaliści szacują, że początek choroby ma miejsce między 10 a 35 rokiem życia. Często uaktywnia się ona pod wpływem krótkowzroczności. Współistnienie tych dwóch wad odpowiada za szybsze pogłębianie się zmian chorobowych w obrębie gałki ocznej.

Objawy i diagnostyka jaskry młodzieńczej

Jak wspomniano, jaskra młodzieńcza przebiega zwykle bezobjawowo. Czasami młodzi pacjenci skarżą się na bóle głowy i oczu, brak apetytu, zaburzenia w polu widzenia czy nawracające zapalenie spojówek. Nie są to jednak symptomy, które od razu nakierują okulistę na trop choroby. Jaskra młodzieńcza związana jest również z postępującą utratą ostrości wzroku. Według statystyk blisko 40% pacjentów, którzy chorowali na jaskrę w młodości, utraciło wzrok w wieku emerytalnym.

Jak w takim razie diagnozuje się tę chorobę? Zaleca się, by jaskrę młodzieńczą diagnozować u młodych pacjentów jeśli:

  • ciśnienie w oczach podwyższone jest powyżej 21mm Hg,
  • różnica w ciśnieniach między oczami jest większa niż 4mm Hg,
  • stwierdzono występowanie jaskry u innych członków rodziny.

W rozpoznaniu jaskry młodzieńczej pomocne są takie badania jak: tonometria, gonioskopia, tomografia nerwu wzrokowego HRT, tomografia jaskrowa OCT, badanie pola widzenia HFA i FDT, ocena warstwy włókien nerwowych siatkówki GDx i ocena warstwy komórek zwojowych siatkówki GCL.

Leczenie jaskry młodzieńczej

Jak informuje specjalista z Centrum Okulistycznego „Jaskra” – leczenie jaskry młodzieńczej wygląda podobnie do leczenia jaskry u dorosłych. W pierwszej kolejności można ją leczyć laserowo (zabieg SLT), wielu okulistów wciąż jednak stosuje tradycyjną terapię farmakologiczną, która polega na aplikacji kropel do oczu. Celem każdej terapii jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i poprawa ukrwienia nerwu wzrokowego. W wyjątkowych przypadkach stosuje się zabieg chirurgiczny. Trzeba jednak podkreślić, że operacja nie prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Trzeba to mocno podkreślić, że wcześnie rozpoznana i właściwie leczona jaskra młodzieńcza niemal na pewno nie doprowadzi do ślepoty. Dlatego tak ważny jest wybór placówki i specjalisty, który zajmie się prowadzeniem pacjenta z jaskrą młodzieńczą.