Słuch to jeden z pięciu zmysłów, który jest niezbędny do tego, aby normalnie i komfortowo funkcjonować, na co dzień. Bez niego ciężko jest cieszyć się życiem w pełni – trudno porozumiewać się z najbliższymi, a ulubione zajęcia przestają nieść radość, a zamieniają się w źródło frustracji. Niedosłuch może dotknąć każdego, więc warto wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Niedosłuch – problem nie tylko jednostki

Problemy ze słuchem to nie tylko domena seniorów. Choć niedosłuch w dużej mierze dotyka osoby starsze i jest wynikiem degeneracji organizmu, to pogorszenie słyszenia dotyka również dzieci i osoby młode. Wiele czynników ma wpływ na jakość słyszenia, badacze podkreślają rolę genów w tej kwestii oraz wady wrodzone. Nie bez znaczenia pozostaje też wpływ otoczenia – życie w nadmiernym hałasie lub częste infekcje górnych dróg oddechowych mogą negatywnie wpływać na nasz słuch.

Niedosłuch można, a nawet trzeba leczyć, gdyż z biegiem czasu braki będą się pogłębiały, prowadząc w efekcie do całkowitej głuchoty. Szybka decyzja już przy pierwszych objawach może zdecydowanie opóźnić utratę słuchu. Leczenie niedosłuchu musi być poprzedzone niezbędnymi badaniami, które pomogą podjąć dalsze kroki. Badania laryngologiczne to przede wszystkim audiometria oraz tympanometria, dzięki którym można określić stopień niedosłuchu.

Jeżeli podejrzewamy problemy ze słuchem u siebie lub u kogoś z rodziny, niezbędna będzie, więc wizyta w ośrodku oferującym pomoc dla niedosłyszących, pokroju HAS Barbara Nowicka - Aparaty Słuchowe gdzie specjaliści wykonają testy słuchu. Okazuje się, że niedosłuch u jednej osoby będzie zupełnie inny niż u drugiej – jest niemal tak indywidualny, jak linie papilarne, dlatego też badanie musi być przeprowadzone kompleksowo i pod czujnym okiem specjalisty oraz przy użyciu odpowiednich narzędzi. Dzięki nim łatwo rozpoznać gdzie leży problem oraz jak sobie z nim poradzić.

Aparaty dla niedosłyszących

Leczenie niedosłuchu polega najczęściej na dobraniu odpowiedniego aparatu słuchowego, choć można zdecydować się również na operację wszczepiania implantu słuchowego tzw. ślimakowego. Jest to dobre rozwiązanie dla osób dotkniętych głębokim niedosłuchem, który znacznie utrudnia codzienne życie. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli aparatów słuchowych, które można dopasować do indywidualnych potrzeb osoby zmagającej się z niedosłuchem. Aparaty słuchowe można rozróżnić ze względu na umiejscowienie:

  • aparaty zauszne - umieszczane na zewnątrz, za małżowiną uszną; doskonale dla osób o mniejszej sprawności manualnej; łatwiejsze w obsłudze ze względu na większe rozmiary.
  • aparaty wewnątrzkanałowe - całkowicie ukryte w przewodzie słuchowym, więc są niewidoczne i dyskretne; z racji umiejscowienia wymagają więcej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
  • aparaty wewnątrzuszne - umieszczone w uchu, jednak nie tak głęboko jak wewnątrzkanałowe, nadal dyskretne, acz łatwiejsze w obsłudze, idealne dopasowanie jest możliwe dzięki wykonaniu na podstawie wycisku ucha oraz małżowiny.

Obecnie najczęściej są to aparaty słuchowe cyfrowe, które są dokładniejsze i mniejsze niż ich analogowe odpowiedniki. Aparaty słuchowe analogowe nadal są produkowane, aby sprostać potrzebom osób, dla których cena jest kluczowym kryterium podczas decyzji zakupowych.

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego to delikatna kwestia, która zależy nie tylko od rodzaju niedosłuchu, ale także od potrzeb samego zainteresowanego – możliwości finansowych oraz zdolności manualnych niezbędnych do obsługi bardziej zaawansowanych technologicznie aparatów słuchowych. Warto rozejrzeć się w najbliższej okolicy, bo często można znaleźć bezpłatne badanie słuchu, które organizowane są przez różnego rodzaju ośrodki pomocy niesłyszącym lub przychodnie NFZ.