Ultrasonografia szerzej znana jest jako badanie USG. Lekarze bardzo często zlecają jego wykonanie, ponieważ pozwala na szybkie i bezbolesne wykrycie wielu schorzeń. Ponadto może być robione wielokrotnie bez odstępów w czasie. Ultrasonografię można wykonać zarówno, chcąc sprawdzić funkcjonowanie narządów wewnątrz jamy brzusznej, jak i poprawności stawów. USG wykonuje się także w ciąży, co może być dowodem jego nieinwazyjności.

Charakterystyka ultrasonografii

USG jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych. Często na jej podstawie podejmuje się decyzję o rozpoczęciu lub zaprzestaniu leczenia, a także określa się stan narządów, stawów oraz mięśni. Rola ultrasonografii jest nieoceniona szczególnie ze względu na to, że ukazuje również zmiany nowotworowe, guzy, mięśniaki czy torbiele, pozwalając tym samym na ich wykrycie — podkreśla specjalista zatrudniony w Indywidualnej praktyce lekarskiej Vitali Kostusev. W trakcie ciąży na badaniu USG można zobaczyć rozwijający się płód. USG zaczyna się od posmarowania żelem miejsca, które ma być poddane badaniu. Następnie przykłada się do niego specjalne urządzenie wykorzystujące niesłyszalne dla ludzi fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które przenikają przez komórki. Należy tutaj podkreślić, że nie mają szkodliwego wpływu na funkcjonowanie organizmu, jak na przykład rentgen, którego nie można wykonywać zbyt często. Obraz narządów wyświetlany jest na specjalnym monitorze w czasie rzeczywistym, co pozwala przyjrzeć się nawet ruchom narządów. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania USG mogą być otwarte rany, poparzenia oraz urazy kości i złamania, które dopiero zostały zamknięte.

Gdzie zrobić badanie i jak się do niego przygotować?

Najczęściej badanie USG zleca lekarz. Można je wykonać w ramach funduszu NFZ lub prywatnie w gabinetach lekarzy. W pierwszym przypadku trzeba się uzbroić w dużą cierpliwość. Ultrasonografia wykonywana prywatnie jest dużo łatwiej dostępna, a przy tym jej ceny nie są wygórowane. Wybierając odpowiedni gabinet, należy zapoznać się z opiniami wcześniejszych pacjentów oraz upewnić się, że pracują tam lekarze posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz najnowszy sprzęt, pozwalający na bardzo dokładne badania. Idąc na USG, należy wziąć ze sobą dokumenty tożsamości oraz w miarę możliwości wyniki poprzednich badań, dzięki czemu łatwiej będzie dokonać prawidłowej diagnozy. W przypadku popularnego USG brzucha należy nie jeść około 6 godzin przed badaniem, nie palić około 3 godziny i wypić 1,5 litra niegazowanej wody, nie oddając przy tym moczu.