Do lekarzy udajemy się z najróżniejszymi przypadkami. Niektóre są bardzo poważne, inne mniej. Przychodnie lekarskie zatrudniają specjalistów, którzy leczą pacjentów z rozmaitych chorób, wykorzystując w swojej pracy różnorodne sposoby leczenia. Jedną z nich jest USG Dopplera. To badanie lekarskie pozwala wykrywać najdrobniejsze schorzenia żył i tętnic, które mogą być przyczyną innych poważnych schorzeń. Na czym dokładnie polega badanie dopplerowskie?

Przebieg badania dopplerowskiego

W trakcie wykonywania USG Dopplera wykorzystuje się tzw. efekt Dopplera. Oznacza to, że głowica aparatu dopplerowskiego, która przyłożona jest do ciała pacjenta wysyła ultradźwiękową falę przenikającą przez ciało. Następnie fala ta odbija się od cząsteczek krwi i ponownie wraca do głowicy. Powstały sygnał przesyłany jest do aparatu ultrasonograficznego, którego zadaniem jest rejestrowanie zmian częstotliwości fali dźwiękowej. Wynik tego badania przedstawiany jest jako obraz, z ewentualnym uwzględnieniem miejsc, gdzie krew przepływa słabiej lub w ogólne jej przebieg ustaje. Podczas przeprowadzania badania dopplerowskiego słyszymy dźwięk przepływu krwi. Wszelkie zmiany w szumie mogą być dla lekarza podpowiedzią, że w danym miejscu coś może być nie tak.

Badanie USG dopplerowskie, którego przeprowadzeniem zajmują się specjaliści z Magmed Nszoz z Radomia jest bezbolesne oraz nieinwazyjne. Pacjent nie musi również się zbytnio przygotowywać przed tym badaniem. Wyjątkiem stanowi badanie dopplerowskie wątroby i tętnic nerkowych. Wówczas na takie badania należy zgłosić się do lekarza na czczo.

Kiedy należy przeprowadzić USG Dopplera?

Badania USG Dopplera umożliwia ocenę wydolności tętnic i żył, a także pozwala na dokładne sprecyzowanie miejsc, w których pojawiły się zmiany chorobowe. Tymi mogą być np. zatory żylne, niedrożność, czy tętniaki. Musimy wiedzieć, że zwężenie tętnic i żył w postaci blaszki miażdżycowej lub zakrzepów jest zagrożeniem dla życia, ponieważ może doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca lub zatorowości płucnej. W związku z tym ważne jest, aby jak najszybciej wykryć wszelkie zmiany w przepływie krwi, co umożliwi podjęcie leczenia.

Badanie dopplerowskie wykonuje się u pacjentów, u których istnieje podejrzenie wystąpienia zmian miażdżycowych w tętnicach i żyłach. Poza tym wskazaniem do przeprowadzenia tego badania są żylaki, podejrzenie tętniaka oraz wszelkie inne schorzenia, które wskazują na niewłaściwy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Jakie części ciała badane są przy użyciu USG Dopplera?

Dzięki badaniu dopplerowskiemu możliwe jest sprawdzenie stanu tętnic szyjnych. W tym przypadku aparat dopplerowski rejestruje prędkość, z jaką krew przepływa w tętnicach oraz daje możliwość ustalenia miejsc, w których zaszły zmiany miażdżycowe. Badanie to wykonuje się także na tętnicach podobojczykowych, gdzie pozwala sprawdzić ich drożność. Gdy tętnice podobojczykowe nie są w pełni drożne, wówczas pacjenci mają problemy np. z drętwieniem dłoni.

Oprócz tego badanie USG wykonywane jest na sercu i pozwala wykryć wady zastawkowe. Badanie to przeprowadza się także na narządach jamy brzusznej, jak np. na wątrobie, nerkach, trzustce, a także na nogach oraz narządach płciowych. USG Dopplera umożliwia również wykrycie guzów nowotworowych.