Stopy niewątpliwie są jedną z części ciała, która stanowi wizytówkę zdrowia człowieka. Przekonać się o tym możemy w szczególności latem, gdy najczęściej ubieramy sandały lub klapki. Niestety zdarzają się sytuacje, w których chcielibyśmy zakryć stopy przed widokiem innych ludzi. Powszechnie spotykanym problemem związanych ze schorzeniami stóp są haluksy. Czym dokładnie one są oraz jak sobie z nimi poradzić?
Haluksy – czym są?
Haluks to zwyrodnieniowa choroba dotykająca okolice stóp. Inną nazwą tego schorzenia jest „paluch koślawy”. Haluksy powstają poprzez zmiany naturalnej biomechaniki stopy wskutek nieprawidłowego obciążenia i zniekształceń. Oznacza to, że paluch zmienia swoje położenie i odchyla się od pozostałych palców. Efektem tego jest poszerzenie przodostopia i płaskostopia poprzecznego. Wyróżnia się dwa czynniki wpływające na powstawanie tego schorzenia. Pierwszy z nich powiązany jest z uwarunkowaniami genetycznymi. Mogą objawiać się one pewnymi predyspozycjami w budowie stopy, np. niepoprawne ustawienie kości śródstopia, paluch dłuższy od palca drugiego czy niewłaściwy kształt stawu śródstopno-palcowego. Aczkolwiek dużo częściej dochodzi do powstawania haluksów poprzez czynniki zewnętrze, którymi może być np. noszenie źle dopasowanego obuwia.
Haluksy tworzą się przez długi czas i na początku można nie zauważyć zmian zwyrodnieniowych, przez co często bagatelizujemy ten problem. Jednak istnieją objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do wizyty u specjalisty, jakim jest podolog. Jednak jakie są objawy haluksów? Otóż do najczęstszych zaliczamy:
deformacje w okolicy dużego palca – niewielkie wybrzuszenia, które z czasem mogą sprawiać ból i się powiększać,
- podwinięcie palucha pod palce,
- ból w okolicy kości śródstopia,
- pojawianie się bolesnych odcisków na stopach,
- problemy z chodzeniem.
Jak leczy się haluksy?
Rozpoczęcie leczenia tego schorzenia powinno mieć miejsce natychmiast po rozpoznaniu pierwszych pojawiających się objawów. Dzięki temu zminimalizujemy tempo postępowania haluksów. Do walki z tą chorobą stosuje się następujące metody:
- separatory,
- plastry na haluksy,
- osłony na haluksy,
- wkładki do butów,
- kortezy korekcyjne.
Wymienione wyżej produkty można zakupić w aptece. Jednakże lepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. Leczenie stóp oferuje Studio Stylu I Urody z Niepołomic w województwie małopolskim. W niektórych przypadkach lekarz podolog może zalecić zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mają łagodzić ból. Jeśli ten mimo to nie ustępuje, a choroba dalej się rozwija i utrudnia codzienne funkcjonowanie, jedynym rozwiązaniem może okazać się usunięcie haluksów poprzez operację. W przypadku słabego stopnia zaawansowania choroby wystarczy poprawienie torebki stawowej i ścięgien, natomiast w poważniejszych przypadkach stosuje się inwazyjne rozwiązania, np. osteotomię klinową, która wymaga ingerencji w szkielet kostny stopy. Zdrowe stopy powinny być dla wszystkich ważne, dlatego warto obserwować je raz na jakiś czas pod kątem pojawiania się różnych zmian.