Okulary progresywne to najwygodniejszy sposób na to, aby skorygować różne wady wzroku. Dlatego też optycy nazywają je okularami wieloogniskowymi, które umożliwiają wyraźne widzenie w dali oraz w bliży. Ponadto stanowią one rozwiązanie problemu  starczowzroczności, która w dużym stopniu dotyczy osób po 40. roku życia. Mając szkła progresywne, dostrzeżesz każdy szczegół, bez względu na rodzaj wady wzroku oraz jej wielkość.

Dla kogo okulary progresywne?

Szkła progresywne z pewnością przydadzą się osobom dotkniętym starczowzrocznością. Dotyczy ona najczęściej pacjentów po 40. roku życia. Wynika ona z naturalnego procesu utraty giętkości soczewki. W sytuacji tej mięśnie wykonują więcej pracy, aby oko miało właściwą akomodację. W rezultacie odczuwalny jest ból, jakby oczy były zmęczone. Starczowzroczność nie pojawia się nagle, lecz jest postępującym procesem, na który zwracamy uwagę dopiero wtedy, gdy wystąpią typowe oznaki choroby. Głównym objawem narastającej starczowzroczności jest konieczność oddalania książki podczas czytania, może pojawić się nawet ból głowy. Dlatego właśnie w tym przypadku konieczny jest zakup szkła progresywnego, który umożliwi widzenie bez żadnych ograniczeń.

Zalety i wady szkieł progresywnych

Wśród najważniejszych zalet szkieł progresywnych można wymienić przede wszystkim fakt, że zastępują one co najmniej kilka par okularów. Skutecznie działają jako okulary do czytania czy te do prowadzenia samochodu. Kolejną ich zaletą jest wysoki komfort widzenia, zarówno z bliska, jak i daleka.

Wybierając szkła progresywne, należy pamiętać, że wymagają one adaptacji. Przez co najmniej kilka dni oczy będą się stopniowo przystosowywać, dlatego może temu towarzyszyć dyskomfort. Optycy radzą, aby nie zrażać się do okularów po pierwszych dniach ich noszenia. Najczęściej o wadach szkieł progresywnych przekonują się osoby wykonywujące pracę biurową. Szkła progresywne zwężają obraz, co może prowadzić do skręcania szyi i ciągłego dyskomfortu.

Przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych

Mimo iż uważa się, że okulary progresywne są przeznaczone dla każdej osoby, szczególnie po 40. roku życia, to jednak dobry optyk może odmówić ich wydania. Szkła progresywne nie sprawdzają się we wszystkich przypadkach. Optycy twierdzą, że ich noszenie nie jest zalecane w przypadku zaburzeń błędnika, zaburzeń widzenia obuocznego, zwyrodnienia plamki żółtej czy innych chorób oczu postępujących dynamiczne. Jak wskazuje specjalista z Karwacka Sylwia Zakład optyczny, o poradę warto poprosić także w przypadku wady niestandardowej. Jest nią na przykład duża różnica pomiędzy prawym i lewym okiem, a także astygmatyzm.