Protezy szkieletowe bezklamrowe na zatrzaskach to innowacyjne, zaawansowane i niezwykle precyzyjne ruchome uzupełnienia protetyczne. Łączą w sobie wszystkie zalety protez szkieletowych, ale nie posiadają widocznych na zębach, metalowych łączeń, które wizualnie przeszkadzają pacjentom. Protezy bezklamrowe utrzymują się w jamie ustnej dzięki zatrzaskom lub zasuwom. Jak wygląda przygotowanie pacjenta do ich noszenia?

Jak wygląda zastosowanie zatrzasków w protezach bezklamrowych?

Jak już wspomniano, protezy bezklamrowe mogą być mocowane na zatrzaskach, zasuwach lub koronach teleskopowych. Ta ostatnia technika należy do najbardziej zaawansowanych i tym samym najdroższych. W jaki sposób zatrzaski i zasuwy utrzymują się w jamie ustnej pacjenta? Otóż mocuje się je na zębach lub implantach przy pomocy cementu stomatologicznego. W protezach zaś umieszczone są gniazda, które pasują do zastosowanego przez dentystę elementu łączącego. Osoby, które posiadają protezę szkieletową bezklamrową na zatrzaskach, nie muszą stosować specjalnego kleju do protez, ponieważ zatrzaski zapewniają uzupełnieniu pełną stabilność.

Istnieje niewielkie ryzyko, że proteza poluzuje się w trakcie jedzenia, rozmowy czy uprawiania ulubionego sportu. Jak informuje specjalista z gabinetu stomatologicznego Solo-Dent w Warszawie – pacjenci doceniają protezy bezklamrowe także ze względu na wysokie walory estetyczne. Łączenia protezy nie są widoczne dla rozmówcy, dzięki czemu osoba, która ją nosi, czuje się znacznie pewniej. Warto podkreślić, że ten typ ruchomego uzupełnienia protetycznego może być stosowany także u pacjentów z całkowitym brakiem uzębienia.

Uproszczony schemat leczenia

Podczas pierwszej wizyty stomatolog oceni stan jamy ustnej pacjenta i zaplanuje przebieg leczenia. Konieczne będzie wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów. Pozwoli to dentyście dokładnie przeanalizować rozmieszczenie braków zębowych oraz sprawdzić kondycję zębów, które będą służyły jako filary do zamocowania zatrzasków. Zęby te wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania, poddaje się je szlifowaniu.

Zabieg często obejmuje również zęby sąsiadujące. Następnie specjalista pobiera od pacjenta wycisk zębowy, na podstawie którego przygotowana zostanie proteza. Na kolejnej wizycie lekarz dokonuje przymiarki metalowego szkieletu oraz koron wraz z zatrzaskami. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, proteza będzie w pełni gotowa do użytku już podczas kolejnego spotkania. Przeciwwskazaniem do założenia takiej protezy może być bardzo zły stan uzębienia pacjenta. Zwykle jednak stomatolodzy nawet w takiej sytuacji, znajdują optymalne rozwiązanie problemu.