Wykonując obowiązki w konkretnej firmie, nierzadko musimy udać się na badania do lekarza medycyny pracy. Zajmuje się on m.in. wykonywaniem kontroli okresowych pracowników. To właśnie do poradni medycyny pracy udajemy się również wtedy, gdy przed zatrudnieniem przyszły pracodawca wymaga od nas zaświadczenia o naszym stanie zdrowia. Czym jeszcze zajmują się lekarze specjalizujący się w tej właśnie dziedzinie?

Jak wygląda profilaktyka zdrowotna osób pracujących?

Praca na wybranym stanowisku może nieść za sobą określone skutki zdrowotne dla pracownika. Zadaniem lekarza medycyny pracy jest stwierdzenie, czy są one zauważalne. W tym celu przeprowadza on badania profilaktyczne u osób pracujących. Zaliczają się do nich chociażby badania wstępne, na podstawie których specjalista wskaże ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zawodu lub ich brak. Profilaktyka zdrowotna osób pracujących to również badania kontrolne.

Stan zdrowia osób wykonujących konkretne obowiązki zawodowe może bowiem wraz z upływem miesięcy czy lat ulegać pogorszeniu. To właśnie dzięki badaniom profilaktycznym lekarza medycyny pracy najczęściej ujawniane są schorzenia na tym polu. Z tego względu na wielu posadach badania profilaktyczne realizowane są w formie okresowej. Do gabinetu specjalisty zajmującego się medycyną pracy udajemy się również np. po przebytych urazach. Lekarz stwierdzi czy powrót do wykonywania obowiązków służbowych jest już możliwy, oceniając rekonwalescencję pacjenta i jego aktualny stan zdrowia.

Diagnozowanie chorób zawodowych

Do poradni medycyny pracy zgłaszamy się zatem najczęściej przed rozpoczęciem pracy, a także po jej zmianie lub w momencie, gdy rozpoczęliśmy realizować inne zadania na stanowisku. Zanim wrócimy do wykonywania obowiązków służbowych po zwolnieniu lekarskim trwającym ponad miesiąc, także powinniśmy odwiedzić lekarza medycyny pracy. Wszystko to sprawia, że jest on niezwykle istotny dla osób czynnych zawodowo. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta w Przychodni Zdrowia Skawina, w której znajduje się również poradnia medycyny pracy.

Wraz z wieloletnią pracą na jednym stanowisku, u pracownika mogą pojawić się objawy tzw. chorób zawodowych. Najczęściej są to problemy z narządem głosu, wynikające ze zbytniego nadwyrężania aparatu mowy, a także choroby zakaźne czy pylica płuc. Diagnozowaniem takich dolegliwości i ustalaniem przyczyny ich powstania zajmuje się lekarz medycyny pracy. Ponadto stwierdza on, czy pacjent jest jeszcze w stanie kontynuować wypełnianie obowiązków na konkretnym stanowisku.