Chyba każdy z nas kiedyś złożył wizytę u lekarza. Niezależnie od tego, jaka to była choroba, to mieliśmy styczność z lekarze medycyny rodzinnej. Jest on pierwszą osobą, do której idziemy jeśli mamy podejrzenie jakiejś choroby. Głównym zadaniem lekarza rodzinnego jest opieka nad pacjentem oraz wydawanie skierowań do lekarzy specjalistów, jeżeli on sam nie może niczego więcej zrobić.

Lekarz rodzinny – czym się zajmuje?

Lekarz rodzinny, nazywany inaczej lekarzem medycyny rodzinnej zajmuje się działem medycyny, która swoim obszarem obejmuje profilaktykę zdrowotną, a także diagnozowanie chorób i leczenie wszystkich członków rodziny. Do lekarza rodzinnego mogą zgłaszać się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Obszar działania lekarza rodzinnego oraz zakres jego zadań jest dość szeroki. To do jego obowiązków należy koordynowanie opieki zdrowotnej pacjenta. Polega to na uporządkowaniu i organizowaniu drogi leczenia i profilaktyki. Poza tym lekarz medycyny rodzinnej zajmuje się szerokim procesem konsultacji, czyli udziela porad lekarskich, wystawia opinie związane z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, a także może skierować chorą osobę do specjalistów. Kolejnymi zadaniami lekarza rodzinnego są stawianie diagnoz i podejmowanie decyzji z nimi związanych, długotrwała opieka nad pacjentem oraz prowadzenie pacjentów z przewlekłymi i ostrymi chorobami. Oprócz wspomnianych obowiązków, lekarz medycyny rodzinnej zajmuje się zdrowiem lokalnej społeczności, a także promowaniem zdrowego stylu życia.

Lekarz rodzinny zajmuje się ogólnym badaniem pacjentów. To od niego zależy czy dostaniemy skierowanie do specjalisty, czy też na wizycie u lekarza rodzinnego nasze leczenie się zakończy. Do lekarza rodzinnego kierujemy się w sytuacjach najczęściej występujących, takich jak bóle głowy, czy też wysokie ciśnienie, bowiem nie we wszystkich przypadkach wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Lekarz rodzinny dba o to, aby pacjenci, którzy naprawdę wymagają specjalistycznej opieki lekarskiej trafiali do lekarzy specjalistów lub szpitali.

Jakie badania zleca lekarz rodzinny?

Lekarz medycyny rodzinnej ma prawo wypisać skierowanie do danego lekarza specjalisty lub skierowanie na badania, które są podstawą do wystawienia diagnozy i dalszego leczenia. Podstawowymi badaniami, na które może nas skierować lekarz rodzinny z Zespołu Lekarza Rodzinnego Pro Familia są:

      ·         laboratoryjne badania krwi,

      ·         badanie kału,

      ·         badanie moczu,

      ·         niektóre badania rentgenowskie, np. RTG klatki piersiowej,

      ·         badanie USG jamy brzusznej.

Przygotowania do wizyty u lekarza rodzinnego

Zanim wybierzemy się do lekarza medycyny rodzinnej trzeba pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Wśród nich mogą być wyniki badań, wypisy ze szpitali, a także wszelkie inne dokumenty, które w znaczny sposób ułatwią pracę lekarzowi rodzinnemu. Warto jest również odpowiednio przygotować się do rozmowy z lekarzem. Dość znacząca może okazać się wiedza dotycząca chorób występujących u innych członków rodziny lub u naszych przodków, ponieważ niektóre choroby są zakaźne, a inne mogą okazać się dziedziczne. Wiedza na ten temat znacznie może ułatwić rozpoznanie choroby, a także prowadzenie leczenia.