Lekarz medycyny rodzinnej pomaga pacjentom w diagnozowaniu, profilaktyce oraz leczeniu różnego rodzaju schorzeń, zarówno tych infekcyjnych, jak i przewlekłych. To on może wydać skierowanie do specjalisty, a także na badanie obrazowe. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie zajmuje się lekarz rodzinny oraz na leczenie, jakich schorzeń możesz liczyć w przychodni!

Jakie schorzenia może zdiagnozować lekarz rodzinny?

Lekarz medycyny rodzinnej leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W przeciwieństwie do pediatry, który leczy tylko najmłodszych pacjentów oraz internisty leczącego osoby dorosłe, jego wiedza i umiejętności są znacznie szersze. Jeżeli złapie Cię infekcja lub masz problem z przewlekłym bólem głowy, nie musisz od razu iść do specjalisty. Wystarczy, że zapiszesz się w swojej przychodni do lekarza medycyny rodzinnej, a on zdecyduje, czy koniecznie jest dalsze postępowanie, czy też wystarczy zwykła konsultacja i badanie internistyczne.

Tak naprawdę, do przychodni lekarskiej powinieneś udać się, kiedy zaniepokoją Cię jakiekolwiek objawy. Może to być ból stawów, mięśni, głowy, nadciśnienie bądź też wysypka. Jeżeli lekarz rodzinny nie będzie w stanie zdiagnozować schorzenia, skieruje Cię do specjalisty lub w nagłych przypadkach do szpitala.

Oczywiście lekarz rodzinny może podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia, a w sytuacji braku efektów, wypisze skierowanie. Kolejną usługą, jaką świadczy internista, jest wypisywanie recept na przewlekłe schorzenia. Może to być autoimmunologiczna choroba tarczycy, nadciśnienie tętnicze, trądzik bądź też zapalenie zatok.

Jeżeli chodzi o choroby leczone w poradni medycyny rodzinnej, są to przede wszystkim:

  • choroby układu krążenia i serca;
  • choroby układu oddechowego (infekcyjne zapalenie dróg oddechowych, zapalenie zatok, astma);
  • choroby układu nerwowego;
  • choroby układu pokarmowego;
  • choroby układu moczowego;
  • choroby układu kostnego.

Tomasz Ołtarzewski od wielu lat leczy pacjentów w poradni medycyny rodzinnej. Korzystając z jego usług, możesz liczyć na dokładny wywiad, analizę Twoich dolegliwości oraz wdrożenie leczenia, jeśli będzie taka konieczność. Co więcej, poinformuje Cię, jakie działania powinieneś podjąć w celu złagodzenia dolegliwości oraz profilaktyki różnych schorzeń.

Szczepienia w poradni medycyny rodzinnej

Szczepienia dzieci i dorosłych także są wykonywane w przychodni lekarza rodzinnego. Dorośli najczęściej szczepią się na grypę lub kleszczowe zapalenie mózgu. W celu zakwalifikowania do szczepienia niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu oraz badanie lekarskie. Dopiero po stwierdzeniu braku przeciwwskazań, możesz udać się do gabinetu zabiegowego na szczepienie. Ta sama procedura obowiązuje dzieci i dorosłych.

Od wielu lat coraz głośniej jest o istocie badań profilaktycznych. W zależności od wieku niezbędne jest wykonywanie nieco innych badań. Aby dowiedzieć się, jakie badania są wskazane w Twojej grupie wiekowej oraz kiedy powinieneś się na nie udać, skorzystaj z pomocy lekarza rodzinnego. To on doskonale zna Twoją historię i najlepiej będzie wiedział, jaki panel badań jest dla Ciebie wskazany.

Wizyty domowe to kolejna usługa, jaką świadczą lekarze rodzinni. Korzystają z nich zarówno seniorzy, którzy nie mają możliwości przyjścia do gabinetu, jak i rodzice malutkich dzieci, dla których kontakt z innymi chorymi mógłby stanowić zagrożenie. Podczas wizyty domowej lekarz zbada pacjenta oraz wypisze receptę. Taka wizyta praktycznie nie różni się od tej w przychodni.