Rehabilitacja to forma wsparcia osób, które nie są w pełni sprawne fizycznie. Celem tego zabiegu jest przywrócenie całościowej, ewentualnie częściowej sprawności fizycznej. Istnieją rozmaite formy rehabilitacji, które dobierane są w zależności od problemów pacjenta. Z rehabilitacji korzystają osoby po urazach lub operacjach ortopedycznych, a także pacjenci chorujący neurologicznie, a nawet sportowcy. Czym dokładnie jest rehabilitacja ruchowa?

Rehabilitacja ruchowa – rodzaje

Można wyróżnić dwa rodzaje rehabilitacji ruchowej. Pierwsza to rehabilitacja ortopedyczna, a druga to rehabilitacja neurologiczna. Pierwsza z nich zalecana jest pacjentom cierpiącym na długotrwałe unieruchomienie. Dotyczy ona zarówno pacjentów unieruchomionych miejscowo, np. po zwichnięciu lub złamaniu, jak również pacjentów unieruchomionych z powodu dłuższej choroby lub wypadku.

W rehabilitacji ortopedycznej, wykonywanej np. przez specjalistów z Fizjosensum, fizjoterapeuta pacjentowi udziela wskazówek oraz zaleca ćwiczenia. Zadaniem pacjenta jest ćwiczenie pod nadzorem fizjoterapeuty. Rehabilitacja ruchowa może być również wspierana urządzeniami dopasowanymi do obecnych potrzeb funkcjonalnych pacjenta. Tymi urządzeniami mogą być bieżnie, czy roboty pomagające choremu w ponownej nauce chodzenia.

Natomiast rehabilitacja neurologiczna obejmuje pacjentów, którzy borykają się z urazami układu nerwowego, a także udarami krwotocznymi lub niedokrwiennymi, chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera, czy tez stwardnieniem rozsianym. Stosowanie tej specjalistycznej rehabilitacji może dać niesamowite efekty, nawet w przypadkach zakwalifikowanych przez lekarzy jako nieuleczalne. Oczywiście najważniejsze jest szybkie podjęcie leczenia, a także częstotliwość rehabilitacji.

Podczas urazów neurologicznych dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych, a ich zdolność do regeneracji jest mała, dlatego ważne jest wykonywanie systematycznych ćwiczeń oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i fizjoterapeuty.

Jakie zabiegi wykonuje się podczas rehabilitacji ruchowej?

W rehabilitacji ruchowej wykonuje się różnorodne zabiegi. Jednym z nich jest kinezyterapia. Jest to leczenie ruchem określane jako gimnastyka lecznicza. Kinezyterapia ma na celu wyleczenie niesprawności fizycznej w maksymalny sposób. Przeprowadza się ją w warunkach domowych, a także w specjalnie wyposażonych salach, pod obserwacją fizjoterapeutów. W trakcie tych zabiegów wykorzystywane są piłki, ciężarki, taśmy, huśtawki oraz drabinki.

Innym zabiegiem wykonywanym w trakcie rehabilitacji ruchowej jest masaż. Pozytywnie wpływa on na stan mięśni, odpowiada za sprawniejszą przemianę materii, a do tego likwiduje napięcie mięśniowe.

Kolejny zabieg to jonoforeza. W tym zabiegu wykorzystuje się bodźce elektryczne, których głównym celem jest zmniejszenie napięcia mięśni, a także pobudzenie nerwów do działania. Zdarza się również, że podczas stosowania tego zabiegu do organizmu człowieka wprowadza się leki uśmierzające ból.