Depilacja pastą cukrową jest alternatywnym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia. Choć depilacja woskiem wciąż jest popularna, usuwanie włosów pastą cukrową staje się coraz popularniejsze. Jakie są tego przyczyny? W tym artykule poznasz zalety obu wariantów depilacji, co ułatwi dobrać najlepszą metodę do indywidualnych oczekiwań.

Depilacja pastą cukrową - na czym polega zabieg?

Nie każdy wie o tym, iż zabieg depilacji pastą cukrową można przeprowadzić w domowym zaciszu. Znaczna większość klientów preferuje jednak odwiedzić w tym celu gabinet kosmetyczny. Aby przeprowadzić depilację należy uplastycznić pastę, by następnie nałożyć ją ,,pod włos” za pomocą dłoni na konkretny fragment ciała. Na koniec wystarczy zerwać pastę szybkim ruchem w kierunku zgodnym z wzrostem włosa.

Zalety depilacji pastą cukrową

  • Prosty skład pasty - mieszanka wody, cukru i ekstraktu z cytryny niweluje ryzyko powstawania podrażnień podczas zabiegu.
  • Metoda ,,na zimno” - depilacja pastą cukrową nie wymaga jej podgrzania. Zabieg jest więc znacznie bezpieczniejszy dla osób z tendencją do pękających naczynek.
  • Brak stanów zapalnych - z uwagi na to, iż ten rodzaj depilacji mniej podrażnia skórę, nie powoduje również powstawania stanów zapalnych mieszków włosowych.
  • kuteczność - depilacja pastą cukrową usuwa około 80 % włosków.
  • Łatwość zmywania - resztki pasty można w łatwy sposób usunąć za pomocą wody.

Depilacja woskiem - jak przebiega zabieg?

Tradycyjna depilacja polega na nałożeniu lekko ciepłego wosku na konkretny fragment ciała. Wykorzystuje się do tego szpatułkę, zaś preparat kładzie się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Na nałożoną substancje kładzie się pasek fizelinowy, a następnie pozostawia do zastygnięcia. Na koniec szybkim ruchem zrywa się pasek ,,pod włos”. Po przeprowadzeniu zabiegu koniecznym jest nawilżenie depilowanej skóry oliwką lub innym preparatem łagodzącym skórę. Pozwala to złagodzić podrażnienia i opóźnić wzrost nowych włosków.

Zalety tradycyjnej metody depilacji

  • Cena - depilacja woskiem jest tańsza niż pastą cukrową,
  • Powszechność - zabieg można wykonać w każdym salonie, jak również na większych partiach ciała,
  • Skład - dobre woski do depilacji zawierają w swoim składzie substancje łagodzące podrażnienia,
  • Skuteczność - depilacja woskiem usuwa około 90% włosków, a więc jest skuteczniejsza od alternatywnej metody cukrowej.

Depilacja woskiem vs depilacja pastą cukrową

Obie metody posiadają wspólną zaletę - wykonywane w sposób regularny przyczyniają się do osłabienia włosów. Dzięki temu zaczynają odrastać w mniejszym stopniu. Efekty depilacji pastą cukrową i woskiem utrzymują się w granicach 4-6 tygodni. Znaczące różnice pomiędzy metodami można zauważyć w kontekście preparatu. Dotyczy to zarówno sposobu aplikacji, rodzaju produktu jak również temperatury preparatu znajdującego się na skórze. 

Kosmetyczki polecają osobom początkującym z depilacją wybrać metodę cukrową. Wynika to z faktu, iż ten preparat jest delikatniejszy, zaś prosty skład produktu zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień. Pasta cukrowa sprawdza się dużo lepiej w niewielkich i wrażliwych obszarach ciała np. w okolicach bikini. Pasta cukrowa jest również nieco mniej bolesna przy zrywaniu niż wosk. Tradycyjna metoda depilacji może jednak odpowiadać osobom o wyższej odporności na ból, oczekującym skutecznego efektu na większych partiach ciała np. na plecach.

Jak dbać o skórę po depilacji?

Bez względu na to jaką metodę depilacji się wybierze, koniecznym jest zastosowanie odpowiednich preparatów łagodzących po zabiegu. Dzięki nim można nie tylko ukoić podrażnienie wywołane na depilowanym obszarze ciała. Użycie specjalnych preparatów pozwala opóźnić proces odrastania niechcianego owłosienia, jak również zapobiega wrastaniu włosków. Nawilżenie skóry jest więc podstawowym aspektem, o którym warto pamiętać po depilacji. Można również zastosować delikatny peeling, który pomoże utrzymać zdrowy wygląd skóry.