Leczenie depresji to długotrwały i często skomplikowany proces, na którego powodzenie składa się wiele czynników. Przede wszystkim osoba chora musi wyrazić chęć rozpoczęcia leczenia. Zwykle niezbędna jest tu odpowiednia psychoterapia, a także farmakoterapia. Konieczne jest również wsparcie bliskich osób. Choć świadomość społeczna w tym temacie rośnie, to wciąż część z nas wierzy, że być może stan ten jest jedynie chwilowy. Warto więc znać objawy tej choroby i wiedzieć, jak przebiega jej leczenie. 

Jakie są objawy depresji?

Głównym objawem depresji jest przewlekły smutek i brak zainteresowania czynnikami zewnętrznymi. Osoba chora ma wrażenie, że nic nie jest w stanie sprawić jej przyjemności, nic jej nie cieszy, ani nie wzbudza pozytywnych emocji. Jest apatyczna i płaczliwa, z czasem mogą pojawić się myśli samobójcze. Często poza złym samopoczuciem psychicznym, występują również dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy i brzucha. Ponadto pojawiają się zaburzenia snu i trudności z koncentracją. Stan ten trwa przez dłuższy czas, co wyklucza możliwość, że jest to jedynie chandra. Zauważając u siebie lub u bliskiej osoby takie objawy, należy interweniować jak najszybciej. 

Kto choruje na depresję?

Na depresję może zachorować każdy. Statystycznie najczęściej są to osoby między 35. a 55. rokiem życia. Uważa się, że to kobiety częściej chorują na depresję i częściej podejmują próby samobójcze, natomiast więcej samobójstw dotyczy mężczyzn. Należy wziąć pod uwagę, że w ostatnim czasie choroba ta w dużej mierze dotyka również nastolatków, a także kobiety w ciąży. Nie należy więc bagatelizować żadnego przypadku. Tym bardziej, że coraz większy odsetek osób na świecie zmaga się z tą chorobą. 

Jak leczyć depresję?

Depresja należy do zaburzeń psychicznych, a więc przy jej leczeniu stosowane są środki farmakologiczne. Leki przeciwdepresyjne regulują zaburzenia nastroju. Ważny jest właściwy dobór leku do konkretnego pacjenta. Niezastąpiona jest również psychoterapia. To właśnie połączenie tych dwóch metod uważa się za najbardziej skuteczne w leczeniu schorzeń natury psychicznej. Psycholog pełni dużą rolę w procesie leczenia, dlatego tak ważny jest wybór zaufanego specjalisty. Warto skorzystać z usług psychologa doświadczonego w pracy z osobami, chorującymi na depresję – takiego, jak Anna Abakumowicz, która prowadzi Gabinet Psychoterapii. Niezastąpione jest również codzienne wsparcie przyjaciół i rodziny.